Svi znamo da niko nije savršen, ali može biti teško to priznati kada je u pitanju sopstveni život. I dok niko ne osporava da je naporan rad vrijedan divljenja, možda ćeš se iznenaditi kada saznaš da perfekcionizam ponekad može otežati postizanje ciljeva i ugroziti mentalno i fizičko zdravlje.
Šta je perfekcionizam?
Perfekcionizam podrazumijeva osjećaj da moramo postići ili funkcionisati na 100% kapaciteta. To nas zarobljava u uvjerenju da ne smijemo napraviti nikakve greške, nema mjesta za mane. Perfekcionizam je često ukorijenjen u niskom samopouzdanju, strahu od neuspjeha ili duboko usađenoj želji da izbjegavamo oštre sudove drugih. Ironično je to što nas može dovesti u situaciju da sami sebi postanemo najgori neprijatelj zbog pretjerane samokritike.
Kako perfekcionizam može negativno uticati na naše zdravlje?
Povezan je sa anksioznošću i depresijom
Perfekcionističke misli često uključuju ruminaciju (beskrajni krug ponavljajućih negativnih misli) i katastrofiziranje (očekivanje najgoreg mogućeg ishoda u svakoj situaciji), što može dovesti do osjećaja stresa i nezadovoljstva. Studija kognitivno-bihevioralne terapije povezala je perfekcionizam sa anksioznošću, depresijom i OCD-om.
Može izazvati poremećaje ishrane
Perfekcionističke misli mogu negativno uticati na način na koji gledamo na svoje tijelo. Ljudi koji su skloni samokritici imaju veći rizik od poremećaja ishrane. Studije su pokazale da žene sa anoreksijom postižu veće rezultate na mjerama perfekcionizma nego one bez poremećaja ishrane.
Može dovesti do odlaganja zadataka
Iako perfekcionizam može izazvati želju da savršeno obavimo svaki zadatak, strah od neuspjeha može biti toliko jak da uopšte izbjegavamo raditi bilo šta. U stvarnom životu, to može izgledati kao propušteni rokovi, stalno preispitivanje sopstvenog rada, ili analiza koja nas potpuno blokira.
Perfekcionizam može narušiti naše odnose
Ako imamo nerealna očekivanja prema sebi, to se može proširiti i na ljude oko nas, uključujući prijatelje, partnera ili djecu. Stalna težnja za savršenstvom može dovesti do sukoba u odnosima, posebno ako naše brige, strahovi ili odugovlačenje ometaju našu sposobnost da budemo efikasan partner ili saosećajan prijatelj.
Kako prevazići perfekcionizam?
Iako se može činiti kao potpuni neuspjeh ako se ne damo 110% u nekom zadatku ili napravimo grešku, stvarnost je da je perfekcionizam samo konstrukt koji smo sami stvorili. Dobra vijest je da to znači da je moguće preoblikovati način razmišljanja i smanjiti anksioznost i rigidno razmišljanje koje nas čini nesrećnim.
Pozitivan unutrašnji razgovor
Kada primijetimo da se držimo određenog standarda, zapitajmo se da li je to očekivanje realno i dostižno. Ako nije, treba pokušati sebi govoriti pozitivnije. Na primjer, umjesto da radimo neplaćene prekovremene sate da bismo savršeno izveli prezentaciju na primjer, treba reći sebi: “Prihvatam da je ovo najbolje što mogu uraditi sa vremenom koje imam.”
Koristi mantru “Niko nije savršen”
Imaj saosjećanje prema sebi. Daj sebi dozvolu za nesavršenost i prihvati složenost i neurednost ljudskog života.
Za još više sadržaja zaprati nas na Instagramu, Facebooku i TikToku.