Zvuči gotovo nevjerojatno, ali crtanje, bojenje, šaranje u trajanju od 45 minuta ne samo da nas može učiniti sretnijima, već nam i produžiti život za 10 godina.
Utvrđeno je da ljudi koji su se bavili bojenjem, šaranjem, crtanjem, slikanjem imaju manji mentalni stres, bolje mentalno funkcionisanje i poboljšanu kvalitetu života, kaže Susan Magsamen, koautorka nove bestseler knjige “Your Brain on Art: How the Arts Transform Us”, koju je napisala Ivy Ross.
Njihova knjiga govori o moći neuroestetike za poboljšanje fizičkog i mentalnog zdravlja. Takođe poznata kao neuro umjetnost, neuroestetika je studija o tome kako umjetnost mijenja mozak i tijelo i kako se to znanje može koristiti za unapređenje zdravlja i dobrobiti.
“Sada nauka pokazuje da je umjetnost jednako važna kao vježbanje ili spavanje. A kada odvojiš vrijeme za to bar 20-30 minuta dnevno, da se poigraš bilo kojom od ovih umjetničkih aktivnosti – od slikanja, šaranja, crtanja, bojenja, rada s glinom, plesa, pjevanja, pisanja, imaće ogroman uticaj na fizičko i psihičko zdravlje”, poručuju autorke knjige.
Kako nas umjetnost čini sretnijima?
Jednostavne, brze, dostupne ‘umjetničke radnje’ mogu povećati našu sreću. Samo 20 minuta šaranja ili pjevušenja može pružiti trenutnu podršku fizičkom i mentalnom stanju. Zapravo, toliko je studija pokazalo brze fiziološke dobrobiti umjetnosti i estetike za naše zdravlje.
Kako umjetnost pomaže kod stresa?
Postoji toliko mnogo načina. Na primjer, zvučna vibracija ima sposobnost vratiti tijelo u homeostazu i izaći iz reakcije borbe-bijega-zamrzavanja. Istraživanja pokazuju, da na primjer mirisanje određenih mirisa ublažava stres, a personalizovane muzičke liste za reprodukciju smanjuju anksioznost. Ali to nije samo psihičko zdravlje – to će imati ogroman uticaj i na naše fizičko zdravlje.
Sada i ljekari, psiholozi, kao i socijalni radnici, preporučuju razne umjetničke aktivnosti, koji utiču na naše fizičko i mentalno zdravlje. Na primjer, istraživanje pokazuje da jedno ili više umjetničkih iskustava mjesečno može produžiti život za 10 godina. Učimo kako umjetnost i estetska iskustva mijenjaju složenu fiziološku mrežu međusobno povezanih sistema uključujući neuronske, psihološke, imunološke i endokrine, krvožilne, respiratorne i moždane sistema višeg reda kao što su kognitivni, afektivni, sistemi nagrađivanja i motorički sistemi.
Istraživanja pokazuju pokazali da i djeca koja su se redovno bavila umjetnošću, imaju manju vjerojatnost da će razviti socijalne probleme u svojim tinejdžerskim godinama. Djeca koja se bave umjetnošću imaju manje problema sa svojim vršnjacima, učiteljima i odraslima i manje je vjerojatno da će razviti depresiju i anksioznost. Sve u svemu, veća je vjerojatnost da će živjeti zdravije i donositi bolje odluke.
Izvor: metro.co.uk