Trenutno čitaš
Soda bikarbona u vrtu: iskoristi sve prednosti organskog lijeka za biljke

Soda bikarbona u vrtu: iskoristi sve prednosti organskog lijeka za biljke

soda bikarbona bašta
Afrodita - Essence of Nature
Afrodita - Essence of Nature

Soda bikarbona je generalno korisna stvar koju bismo svi trebali imati kod kuće za različite primjene. Dobra je kao sredstvo za čišćenje, apsorbuje i neutralizuje neugodne mirise, a uz to je super korisna u vrtu i baštovanstvu. Zapravo, upotreba sode bikarbone je mnogo svestranija nego što smo mislili i definitivno je nešto što trebaš isprobati u slučaju da još nisi. Mi ti donosimo osam prijedloga kako sodu bikarbonu možeš koristiti u vrtu.

soda bikarbona bašta
Foto: homedit

Čišćenje listova kod biljaka

Za biljke je važno da imaju čisto lišće kako bi pravilno apsorbovale sunčevu svjetlost, a nakupljanje prašine, vode i krhotina može naštetiti biljkama. Možeš koristiti mješavinu sode bikarbone i vode za čišćenje listova i osigurati da tvoje biljke ostanu zdrave, lijepe i sretne. Pomiješaj pola kašike sode bikarbone s litrom vode, a zatim otopinu nanesi vlažnom spužvom ili mekom krpom.

Čišćenje glinenih saksija i vrtnih ukrasa

Glinene saksije zahtijevaju redovno čišćenje, kao i svi ostali ukrasi koje držiš u bašti. Mnoga hemijska sredstva za čišćenje im mogu naštetiti i negativno uticai na biljke sa kojima dođu u kontakt. Međutim, mješavina soda bikarbone i vode je siguran i vrlo efikasan izbor.

Ublaži loše mirise vrtnog komposta

soda bikarbona bašta
Foto: homedit

Biljkama je potreban i vole kompost, ali nažalost, to može značiti kako će tvoj vrt mirisati prilično loše. Međutim, za to postoji rješenje i to uključuje sodu bikarbonu. Ako negdje u vrtu imaš hrpu komposta, stavi oko njega malo sode bikarbone. Vidjećeš kako soda bikarbona vremenom neutralizuje neprijatan miris.

Ispitaj nivo pH vrijednosti tla u bašti

Korisno je testirati tlo u vrtu da saznaš je li previše alkalno ili previše kiselo, a to dalje može pomoći da odlučiš koje vrste biljaka ili povrća možeš uzgajati, odnosno  koliko je tlo plodno za biljke koje planiraš saditi. U šolji uzmi uzorak tla i na njega sipaj sirće. Ako vidiš mjehuriće, to znači da je tlo alkalno i ima pH nivo od sedam ili više. Ukoliko mjehurića nema, znači da je tlo kiselo, a to možeš izmijeniti prskanjem sode bikarbone po vrhu tla prije zalivanja.

Ubrzavanje cvjetanja

soda bikarbona bašta
Foto: homedit

Ako imaš biljke i cvijeće koji vole alkalno tlo, poput begonije ili hortenzije, možeš napraviti poseban tonik za njih koji možeš primjenjivati svakog mjeseca. Ovo će im pomoći da brže cvjetaju, a takođe će im pomoći da rastu lijepe i zdrave. Tonik možeš napraviti miješanjem jedne kašike sode bikarbone i dvije četvrtine vode.

Učini paradajz slađim

Ukoliko paradajz raste u kiselom tlu, i rezultat je, logično, prilično kiseo. Međutim, ako raste u alkalnijem tlu, tada je naravno ukusniji i slađi. Ako želiš probati ovo, sve što trebaš učiniti je da malo sode bikarbone pospeš po zemlji oko paradajza i ostaviš da zemlja prirodno upije sodu. To je jednostavan i učinkovit trik koji daje odlične rezultate.

Pročitaj
kreativno dizajnirane kancelarije

Uništi korov

soda bikarbona bašta
Foto: homedit

Soda bikarbona je vrlo korisna za uklanjanje korova na travnjaku ili uz stazu, u pukotinama i popločenim površinama. Uputstvo: prvo trebaš namočiti korov, a zatim moraš nanijeti debeli sloj sode bikarbone izravno na njegovo lišće i oko korijena. Nemoj stavljati sodu bikarbonu na biljke i izbjegavaj ovo raditi vjetrovitim danom, kako se ne bi uništile biljke. Po potrebi, možeš ponoviti postupak.

Uklanjanje insekata

Postoje dvije vrste mješavina koje možeš napraviti pomoću sode bikarbone – prva koja je vrlo nježna i oslobađa te grinja i biljnih uši, ali ne šteti korisnim insektima i jača, koja se može iskoristiti za iskorjenjivanje štetnih insekata. Za nježni deterdžent pomiješaj šolju tople vode, 1/3 šolje maslinovog ulja i 1 kašiku sode bikarbone. Nanesi mješavinu na zahvaćena područja svakih nekoliko dana. Jača mješavina sastoji se od litre vode, kašike maslinovog ulja, kašike praška za pecivo, kašike sode bikarbone i nekoliko kapi deterdženta za pranje posuđa. Primjenjuj je svaka tri dana.

 

Izvor: homedit.com

© 2024 Ultra Magazin. Sva prava zadržana. Play Team

Uslovi korištenja

Impressum