Trenutno čitaš
Stalno se osjećaš umorno? Dodaci magnezijuma mogu pomoći.

Stalno se osjećaš umorno? Dodaci magnezijuma mogu pomoći.

magnezijum

Popularnost dodataka magnezijuma u posljednje vrijeme vrtoglavo raste. U našim hiperaktivnim životima, rastuća potražnja za nečim što nam pomaže da se opustimo je sasvim razumljiva. Međutim, takođe je bitno prepoznati simptome nedostatka magnezijuma i razumjeti kako ga najbolje uzimati prije nego što odlučiš da povećaš unos. 

Magnezijum je jon sa preko 200 funkcija unutar ćelija, od kojih su mnoge ključne za san, liječenje centralnog nervnog sistema i popravku mišića. Zato je idealno uzimati ga noću. S obzirom na njegovu ključnu ulogu u mnogim tjelesnim funkcijama, slično važnosti vitamina D, nije iznenađujuće što je nedostatak magnezijuma prilično čest. Iako simptomi nedostatka magnezijuma mogu biti različiti, nekoliko ključnih znakova vrijedi primjetiti:

  • Razdražljivost
  • Hronični umor
  • Česte glavobolje
  • Ponavljajući respiratorni problemi
  • Grčevi u mišićima
  • Depresivni simptomi
  • Simptomi povezani sa metaboličkim rizikom ili dijabetesom
magnezijum
@passionate.about.fashion

Da li svi mogu uzimati suplemente magnezijuma?

Porast popularnosti dodataka magnezijuma je opravdan. Međutim, važno je analizirati formulaciju svakog dodatka kako bi se znala njegova prikladnost za različite osobe. Magnezijum je vitalan za naše metaboličko, mišićno, energetsko, imunološko i nervno zdravlje. Prema objavljenim studijama, 9 od 10 odraslih osoba ima nedostatak magnezijuma. Stoga, bitno je uključiti magnezijum u naše živote, posebno za one sa hroničnim inflamatornim bolestima, migrenama, fibromialgijom, rizikom od osteoporoze, lošim snom ili za sportiste. Ovi uslovi zahtijevaju više nivoe magnezijuma za optimalno zdravlje i performanse.

Najbolje vrijeme za uzimanje dodataka magnezijuma

Uzimanje magnezijuma noću pomaže u opuštanju tijela i poboljšanju kvaliteta sna. Međutim, stručnjaci ističu da postoji idealno vrijeme za njegovo uzimanje: dva sata nakon večere. Magnezijum se slabo apsorbuje i ima nisku bioraspoloživost u prisustvu kalcijuma, proteina ili fosfata. Stoga, preporučuje se da se njegov unos odvoji od večere za oko dva sata kako bi se postigla maksimalna apsorpcija. Na taj način možemo pojačati njegove efekte.

Pročitaj
hoteli

Naslovna fotografija: @skoorki

© 2024 Ultra Magazin. Sva prava zadržana. Play Team

Uslovi korištenja

Impressum