U braku je komunikacija možda i najvažnija, jer ako je komunikacija zdrava odnos između dvoje ljudi se jasnije razumije i stvara zdravu vezu. Nažalost, to je često mnogo lakše reći nego učiniti.
Kako izgleda dobra komunikacija u braku i da li baš navike koje donosimo odgovaraju svakom problemu? Odgovor je, ne. Ali, u kombinaciji neke od navika rezultiraju sa više iskrenosti, više povezanosti, više jasnoće i mnogo manje frustracije.
Svakodnevne zahvalnosti
Jednostavna poruka, tekstualna poruka ili kompliment mogu mnogo doprinijeti vezi. Samo davanje supružniku do znanja da je on ili ona cijenjen/cijenjena i da njihovi napori neće ostati nezapaženi može pomoći da se osjećaju shvaćeno.
Praktikovanje pozitivnosti
Istraživanja pokazuju da je veća vjerovatnoća da će sretni parovi koji praktikuju omjer pozitivnog i negativnog ponašanja 5:1 biti sretniji i zdraviji. Malo bračnih parova to realno praktikuje. Međutim, izgovaranje pozitivnih izjava naglas nam pomaže u izgradnji jednakosti u vezi i može biti ključno.
Moć Time Out-a
Bračni nesporazum može ići od iskre do velikog plamena zbog samo jedne pogrešne riječi. Kako se to ne bi dogodilo, preporučuje se zaustavljanje neslaganja prije nego što izmakne kontroli. Dobro je koristiti crveni alarm. To je signal da treba da odvojiti nekoliko minuta smiriti se i ne reći ništa.
Ono što se izgovori tokom svađe je važno
Ako dođe do svađe dobro bi bilo pokušati pomjeriti fokus sa okrivljivanja partnera/partnerke i umjesto optužujućeg: „Ti si to uradio“ ili „Moraš ovo popraviti“ koristiti izjave „ja“. Moguće je preuzeti odgovornost čime se druga strana neće osjećati ugroženom i postaviti odbrambeni mehamizam gdje se ne može komunikacija nastaviti.
Postavljanje pitanja
Bez obzira koliko brak već traje uvijek imamo mnogo toga naučiti o drugom partneru. Vrlo jednostavna pitanja o nekim svakodnevnim i banalnim stvarima održavaju ljubav živom i održavaju razumijevanje te su vrlo korisna.
Za još više sadržaja prati nas na Instagramu i Facebooku.