Za neke može biti bezazlena zabava, dok za druge predstavlja teren koji vodi do ljubomore, ogorčenosti i nepovjerenja. Flert lako može posaditi sjeme sumnje u vezi. Može nanijeti štetu, pogotovo ako jedan partner osjeća nesigurnost ili nepoštovanje. Vremenom, to zaista može narušiti emocionalnu bliskost. Naravno, davanje komplimenta nije uvijek isto što i flert.
Flert ili samo prijateljski odnos?
Flert nije uvijek lako prepoznati. Po svojoj prirodi, otvoren je za interpretaciju. Razlika između prijateljskog i flertujućeg ponašanja svodi se na namjeru. Biti prijateljski nastrojen znači pokazivati ljubaznost, toplinu i iskrenu brigu za nekoga. S druge strane, flert je ljubaznost obavijena privlačnošću ili željom. Ima drugačiju energiju. Flert uglavnom uključuje ponašanje ili riječi koje sugerišu privlačnost, interesovanje ili poziv na pažnju. Često je razigrano ili zadirkujuće, sa primjesom seksualne tenzije.
Nevin flert
Sve to ima smisla, ali svi znamo da je teško biti siguran u nečije stvarne namjere. Neki su prirodno harizmatični i uživaju u onome što smatraju bezazlenom zabavom. Za neke, flert dodaje iskru životu, čineći da se osjećaju poželjno i samopouzdano. Zovu ga ‘nevinim’ jer nije namijenjen da preraste u nešto više od male doze samopouzdanja ili razigrane interakcije.
Međutim, većina stručnjaka smatra da flert, po definiciji, nikada nije potpuno nevin. Uvijek postoji namjera iza flerta, a sve što ima namjeru nije nevino. Bilo da pokušavamo da dobijemo nešto, da budemo percipirani na određeni način ili da signaliziramo da nam je neko privlačan, flert ima svrhu.
Kada flert prelazi granicu?
Ono što je jednoj osobi „nevino“, ne mora biti isto i za drugu. Dok osoba koja flertuje možda nema nikakvu namjeru da razvije dublju vezu, isto ne mora važiti za osobu koja prima flert. Flert može izazvati emocije poput zadovoljstva, žudnje, strasti i čežnje. A kada se te emocije uključe u dinamiku, teško ih je obuzdati.
Tu flert može postati klizav teren. Flert prelazi granicu kada se od razigrane interakcije pretvori u situaciju gdje neko traži nešto više – dublju emocionalnu vezu ili potencijalnu fizičku bliskost.
Da li je flert varanje?
Nevjerstvo, poput flerta, je subjektivno. Čak se i oni koji ga proučavaju ne slažu oko njegovih parametara. U jednoj analizi, definicije među istraživačima su varirale od „svakog neispunjavanja ljubavi, časti i podrške prema partneru“ do „svake radnje učinjene u tajnosti“ ili „bilo kog ponašanja koje partner ne odobrava“ – tajno ili ne. Uopšteno, nevjerstvo se definiše kao bilo koje emocionalno, seksualno ili romantično ponašanje koje krši ekskluzivnost koju romantične veze po definiciji imaju.
Dakle, da li je flert varanje? Da, ali samo ako narušava međusobno dogovorena očekivanja koja su pojedinci postavili, bilo eksplicitno ili implicitno, unutar veze. Na partnerima je da definišu šta se smatra varanjem.
Flert i emocionalno varanje
Iako se partneri mogu složiti da je povremeni flert bezopasan, važno je održavati otvorenu komunikaciju. Ponavljano flertovanje može stvoriti emocionalnu distancu između partnera. Može podstaći nesigurnost, ljubomoru ili čak sumnju, te otvoriti vrata nevjerstvu.
Naslovna fotografija: danielleehxo