Ayurveda je jedan od najstarijih oblika holističke medicine koja se temelji na dugovječnom i ispunjenom životu u potpunoj harmoniji tijela, duha i duše. Ovom harmonijom osigurava se zdravlje i najveći kvalitet života.
Prema Ayurvedi zdravlje ne znači samo tjelesno blagostanje, nego i to da između duha, osjećaja i duše vladaju mir i ravnoteža. Holistički aspekti Ayurvede znače da ovdje nije riječ samo o nauci, nego i o filozofiji života.
“Ayurveda je umjetnost svakodnevnog života u skladu sa zakonima prirode”. Ova tradicionalna indijska nauka o zdravlju propagira korišćenje prirodnih namirnica za postizanje idealne ravnoteže. Prema Ayurvedi hrana je lijek za život u harmoniji. Donosimo pet ključnih sastojaka koje konzumira svaki sljedbenik Ayurvede.
Đumbir – Ova začinska biljka stimuliše nervni sistem, poboljšava cirkulaciju, probavu i asimilaciju hranjivih materija. Možeš napraviti jednostavan čaj od đumbira tako što ćeš ovu biljku narezati na tanke kriške i preliti je vrelom vodom. Nakon petnaest minuta, možeš konzumirati topli napitak. Odlična su i eterična ulja od ove biljke koja otklanjaju bolove u mišićima, a smatraju se i odličnim afrodizijakom.
Maslac – Ghee je koncentrovani maslac i u Ayurvedi se koristi kao eliksir života i sredstvo za podmlađivanje. Ovaj maslac je mliječni proizvod koji je odličan za probavni sistem, a samim tim djeluje i cjelokupno zdravlje organizma. Osim toga, dokazano deluje umirujuće i liječi nesanicu, pa se preporučuje se da se kašika maslaca rastopi u velikoj čaši toplog organskog mlijeka sa dodatkom malo cimeta i da se ovaj čarobni napitak popije prije spavanja.
Kurkuma – Ovaj začin se koristi u kineskoj medicini već hiljadama godina radi smanjenja upale i bolova. Može se konzumirati kao dodatak prirodnim sokovima, kao tinktura, čaj ili se može koristiti lokalno odnosno da se stavi da bolno mesto. Kurkuma u prahu u kombinaciji sa medom i mlijekom odlična je za liječenje prehlade ili gripe. Kurkumom se liječe alergije ili drugi problemi sa kožom. Djelotvorne materije iz kurkume imaju protivupalni i antialergijski učinak, te ubrzavaju zarastanje rana. Takođe povoljno djeluje i na nervni sistem, te pomaže u probavnim smetnjama.
Crni biber – Ovaj začin je snažan antioksidans sa antibakterijskim svojstvima i sadrži bitne hranjive materije kao što su mangan, kalijum, vitamini C i K. Osim što se koristi kao dodatak hrani, postoje i eterična ulja od bibera koja mogu da pomognu u liječenju bolova, reume, cirkulacije i iscrpljenosti.
Nim – List ove biljke ima gotovo čaroban efekat na kožu, pa se zato često koristi u kozmetičkoj industriji. Stablo ove biljke je tradicionalni zaštitnik mnogih sela u Indiji, a ovo drvo je odlično kao antiseptik, deluje protiv svih vrsta upala, odličan je i u liječenju ekscema, akni, ali i za jačanje kose.
Za još više sadržaja zaprati nas na Instagramu i Facebooku.