Izgradnja kuća na liticama svakako nije nova ideja. Putujući obalom Francuske, Škotske ili Irske, možemo vidjeti mnogo slikovitih brežuljaka sa drevnim dvorcima. Iako su danas uglavnom uništeni, ostaci pokreću našu maštu i omogućavaju nam da vidimo ove plemenite i masivne građevine nastanjene kakve su nekada bile.
U to vrijeme sanjive lokacije nisu bile odabrane zbog svoje ljepote, čak i ako su vlasnici mogli uživati u tišini samoće i zadivljujućim vidicima okoline. Pokazujući svoj status i moć, plemićke i kraljevske porodice birale su ove osamljene lokacije uglavnom zbog sigurnosti. U mnogim slučajevima lokacije su odabrane strateški kako bi se previdjele posebno ključne lokacije i branile, ako je potrebno.
Udaljenost povećava prirodnu ljepotu ovih lokacija. Tehnički zahtjevne za izgradnju, zbog promjenjivih uslova parcela i vrlo ograničene pristupačnosti, ove zgrade su dizajnirane da budu jake i trajne. Stalno izloženi jakom vjetru, a blizu mora, kao i ekstremnoj vlažnosti i razbijajućim valovima, zidovi su dobrim dijelom vijekovima odolijevali stihiji.
U današnjem svijetu, arhitekte pomjeraju granice i stvaraju strukture koje izdržavaju ekstremne vremenske uslove, strme, kamenite terene i ograničenu dostupnost. Tamo gdje se gradnja može činiti nezamislivom, ovi projekti rasvjetljavaju kreativnost, moć i genijalnost dizajna.
Bivacco Claudio Brédy, 2022. dolina Vertosan, Aosta, Italija
Ovo skrovište je san za boravak za sve koji vole planine i trebaju odmor od užurbanosti svakodnevnog života. Usred pejzaža doline Vertosan, Brédy je konzolno izdignut sa kamene padine s pogledom na jezera Dzioule i ogromnu izvajanu geologiju planinskog lanca. Kolibu je dizajnirao tim mladih arhitekata BCW Collective, Chiara Tessarollo, Skye Sturm i Facundo Arboit, u znak sjećanja na Claudija Brédyja, alpiniste i političara, koji je izgubio život tokom ekskurzije 2017.
Betonska kuća, 2021 Port de la Selva, Španija
Na obali čuvene Kosta Brave, Betonska kuća je integrisana u pejzaž na inovantivan način. Arhitekte, Marià Castelló i José Antonio Molina, tražili su optimalnu solarnu orijentaciju, ali su jasno pokušali da steknu što više panoramskih pogleda.
Alpsko sklonište Skuta, 2015, Zgorne Jezersko, Slovenija
Alpsko sklonište Skuta od dvanaest kvadratnih metara uronjeno je u kamenite vrhove slovenskih Kamničkih Alpa. Ovaj inventivni dizajn osmislili su studenti predvođeni Špelom Videčnik i Rokom Omanom iz OFIS Architects u okviru studija za arhitektonski dizajn na Harvard Graduate School of Design.
Glavni cilj je bio pronaći savršeno funkcionalno rješenje za sklonište na izuzetno velikoj nadmorskoj visini. Ekstremni vremenski uslovi, uključujući velike temperaturne razlike, jak vjetar i jak snijeg, kao i kamenit teren bili su neki od najvećih izazova. Parcela takođe nije bila lako dostupna, što je na neki način pomoglo da se utvrdi da će arhitekte raditi s montažnom tehnologijom.
Za postavljanje konstrukcije na parceli ispod planine, arhitekti su koristili helikopter. U brzom procesu izgradnje bez prepreka, sklonište je postavljeno bez narušavanja prirodnog konteksta, jer je poštovanje lokacije bilo glavni faktor u dizajnu.
Visokootporni materijali savršeno odgovaraju lokalnim klimatskim uslovima, a oblik je u skladu sa planinskim pejzažom. Sklonište može primiti do osam gostiju, a kroz staklene zidove na svakom kraju zgrade uokviriti zapanjujući pejzaž.
Cliff House
Modularna arhitektura doživljava preporod. U Australiji je kompanija Modscape stekla međunarodno priznanje svojim projektom Cliff House.
„Inspirisan načinom na koji se školjke drže za trup broda, razvijen je koncept za modularnu kuću koja visi sa strane litice, a ne da sjedi na njoj“, objašnjava tim. Raspored kuće je prilično iznenađujući, počevši od nadstrešnice u prizemlju/gornjem nivou. Komunikacija kroz nivoe je vertikalna – lift dovodi stanovnike na niže nivoe, koji su svi stambeni prostori – što je nivo niži, to je privatniji. Tehnički, projekat je zamišljen kao niz modula za kućište koji bi bili pričvršćeni za lice litice uz pomoć čeličnih klinova.
Patio House, Karpatos, Grčka
Dizajniran od strane OOAK Architects, Patio House je ljetna rezidencija porodice sa djecom, koja se nalazi na grčkom ostrvu Karpatos, udaljenom 22 sata vožnje brodom od Atine. Otvarajući se prema Egejskom moru, dramatična parcela ima direktan pogled na plažu Afiarti i divna je zahvaljujući poroznim liticama i rijetkoj bujnoj vegetaciji. Glavni cilj arhitekata bio je ostaviti krajolik što je više moguće netaknut. Dizajnirali su kuću tako da intervenciju u krajoliku svedu na minimum. Ovaj zadatak nije bio lak, zbog teksturiranog karaktera litica koje sežu direktno u more.
U skladu sa željama vlasnika, Patio House je postao osamljeno utočište za proslavu ljepote mjesta i uživanje u jakim vjetrovima.
Lake House, 2019. Hyderabad, Telangana, Indija
Ovi dinamički nagomilani volumeni stvaraju privlačnu strukturu na vrhu strme padine s pogledom na jezero Durgam Cheruvu u Hyderabadu, Indija. Arhitekti u Collective Projectu koristili su čeličnu konstrukciju obloženu lokalnim sivim granitom na vanjskoj ljusci kako bi stvorili sofisticiranu igru svjetla i sjenki.
PR House, 2019 Colico Lake, Cunco, Čile
Oštri uglovi strukture PR House čine prepoznatljiv trag na strmoj padini koja gleda na jezero Colico. Dizajniran od strane arhitektonskog studija Triangular, kuća je nagnuta tako da uokviruje najbolji mogući pogled.
Casa MF, 2020 Argentina
Ova betonska kuća nalazi se na padini u malom planinskom lancu doline Calamuchita u Argentini. Gornji nivo čine kuhinja i dnevni boravak. U prizemlju se nalazi bazen i sobe za goste. Krov donjeg volumena postaje prostrani vanjski prostor koji stanovnici na spratu mogu koristiti kao terasu.