Iako sada većinu vremena provodimo u zatvorenom prostoru, želja za povezivanjem s prirodom zapisana je u našem DNK. Ne živimo više životom svojih predaka, manje smo u kontaktu sa prirodom, nego što su oni bili, ali ovo povlačenje prema otvorenom prostoru ostaje ugrađeno u našu psihu. Izazov je, dakle, shvatiti kako uklopiti prirodu u naše živote i zatvorene prostore. Tu dolazi biofilni dekor. Donosimo ideje, kako primijeniti biofilni dizajn u svom domu.
Koncept dolazi od izraza biofilija, koji se odnosi na ljudsku sklonost interakciji s drugim oblicima života. U dizajnu, to znači stvaranje osjećaja harmonije između tvog doma i svijeta izvana i jedan je od najvećih trendova dizajna enterijera ove godine.
Biofilni dizajn je naveden u Pinterest izvještaju o trendovima za 2022. godinu, koji je zabilježio značajne skokove interesovanja za pretragu za taj termin, a to je popularna riječ koju ćemo više puta čuti od stručnjaka iz industrije dizajna. Nakon dvije godine, koje su uglavnom definisane izolacijom i anksioznošću uzrokovane pandemijom, stvaranje umirujućeg prostora koji jača naše zdravlje i dobrobit je možda važnije nego ikad.
Biljke kao primarni element dekora
Jedan od najlakših načina da se uvede biofilni dekor je kroz žive biljke. Ako si početnik u biljkama, počni od biljaka kojima nije potrebno mnogo održavanja i postavi ih na radni sto, ili kompleta začinskog bilja za kuhinjski prozor. Ako si iskusniji u zatvorenom prostoru, podigni svoju kolekciju biljaka na viši nivo uz kreativna rješenja, koja integrišu zelenilo u dizajn sobe.
Da bi zaista iskoristio/la prednosti biofilnog dizajna, posveti cijeli zid biljkama, obloži svoje stepenište zelenilom ili ispuni svaki kut sobe, svojim omiljenim lisnatim vrstama.
Akcenat na pogledu vani
Ako si dovoljno sretna osoba da živiš u području okruženom prirodom, pobrini se da arhitektura tvog doma to u potpunosti iskoristi. Okvirni pogled na vanjski prostor s velikim prozorima za slike, koje ne ometaju rešetke ili krila. Ovaj trik ti omogućava da koristiš prirodu kao zidnu umjetnost, a funkcioniše bez obzira na to da li živiš na imanju uz jezero ili u travnatom dvorištu. Za pogled na nebo (i pojačanje prirodnog svjetla), razmisli o ugradnji krovnog prozora u kupaonicu, hodnik ili kuhinju.
Usvoji vezu između vanjskog i unutrašnjeg prostora
Poveži unutrašnje i vanjske životne prostore, kako bi se stvorio lak protok između tvog doma i prirode. Razmisli o instaliranju kliznih vrata, koja možeš otvoriti kako bi se ujedinila dnevna soba s vanjskim dvorištem. Balkon pored tvoje spavaće sobe ili terasa, koja je povezana s tvojom kuhinjom drugi su luksuz koji može učiniti da priroda bude dio tvog doma.
U najmanju ruku, otvori prozore u umjerenim danima kako bi mogao/la udahnuti svježi zrak i slušati zvukove kiše, vjetra ili ptica napolju. Kada je prevruće ili hladno za otvorene prozore, jednostavno podizanje roletni ili razvlačenje zavjesa, može poboljšati tvoje raspoloženje propuštanjem dnevne svjetlosti i pružanjem uvida u prirodu.
Dekoriši prirodnim elementima
Biofilni dekor se takođe može manifestovati na manje doslovan način. Osim ukrašavanja živim biljkama, sličan efekat možeš postići ispunjavanjem svog doma teksturama, bojama i oblicima, koji replikuju one koje možeš pronaći u prirodi. Odaberi materijale kao što su drvo, koža i kamen koji potiču iz prirode i odluči se za prigušene, organske tonove u svojim shemama boja. Uključivanje suptilnih nagovještaja prirode u dekor je jednostavan i relativno jeftin način, za njegovanje umirujućih kvaliteta biofilnog dizajna.
Izvor: bhg.com