Zamišljaš li svoj prostor kao produžetak plaže—miran, svijetao i pun prirodnih materijala? Upravo to donosi coastal trend za 2025.: spoj skandinavske jednostavnosti i mediteranske nonšalancije.
Ovaj stil nije rezervisan samo za vikendice na moru. Uz pažljivo birane komade i pravilan odabir boja i tekstura, i tvoj gradski stan može mirisati na borove i morsku so.
Osnova coastal uređenja jeste lagan, svijetao enterijer, obogaćen prirodnim teksturama poput ratana, drveta, lana i stakla. Umjesto da zatrpaš prostor morskim motivima, biraj suptilne detalje koji asociraju na obalu. Na primjer, ratan fotelja savršeno funkcioniše kao statement komad u dnevnoj sobi – njena lagana konstrukcija i topla boja unose osjećaj prirodnosti.
Ako želiš dodatno naglasiti tu toplinu, biraj rasvjetu sa pletenim abažurima. Luster od ratana ili stolna lampa sa ratan bazom ne samo da pružaju prijatnu, raspršenu svjetlost, već stvaraju i igru sjenki koja podsjeća na sunčeve zrake koje se probijaju kroz grane masline.
U prostoru gdje prevladavaju bijele i bež nijanse, važno je dodati suptilne naglaske boje. Umjesto klasične plave, trend 2025. predlaže mudre tonove poput žalfije, tamne masline i zagasite terakote. Detalji poput keramičke posudice u obliku ribe u zelenim nijansama mogu se koristiti kao držač za nakit, ali i kao dekorativni akcenat. Ili uvedi detalje seta vaza u obliku amfora.
Što se namještaja tiče, komoda od svijetlog drveta s pletenim frontama donosi savršenu dozu teksture i funkcionalnosti. Izgleda kao da je stigla direktno iz skandinavske kuće na obali, a odlična je kao baza za stilizovanje.
Ogledala su važan trik za otvaranje prostora i dodavanje svjetlosti, što je ključno za coastal ambijent. Biraj model sa nepravilnim, valovitim okvirom koji podsjeća na talase – to je detalj koji neće proći nezapaženo, a unosi dozu umjetničkog izraza bez pretencioznosti.
Za pod, izbjegavaj tepihe velikih dimenzija i debelih tekstura. Umjesto toga koristi lagane, pamučne prostirke u bijeloj ili boji pijeska. Takođe, pored fotelje ili kreveta, možeš postaviti stolić u neutralnim tonovima sa minimalističkim linijama, koji savršeno odgovara stilizovanoj saksiji s kaktusom ili sukulentima – biljkama koje traže malo, a daju mnogo.
Coastal enterijer se ne boji praznog prostora – naprotiv, on ga njeguje. Zato biraj komade koji “dišu”, kao što su stolice s pletenim sjedištem i laganom drvenom konstrukcijom. One su odlične za trpezariju, ali i kao dodatne sjedeće pozicije uz konzolni sto ili u hodniku.
Na kraju, ne zaboravi zelenilo. Bilo da se odlučiš za palmu u betonskoj saksiji ili za sukulent na pletenom postolju, biljke su neizostavne. One unose život, pokret i onu neuhvatljivu „fjaku“ koja coastal stil čini tako opuštajućim.
Savjet za kraj: Ne moraš živjeti uz obalu da bi tvoj dom imao dušu mora. Uz nekoliko pažljivo odabranih komada iz JYSK-a i dozu kreativnosti, svaki kutak može postati tvoj privatni bijeg – sa šumom talasa u pozadini (i možda limunadom u ruci).