Nered je uobičajen. Čak se i najorganizovaniji, minimalistički pojedinac suočio s tim u jednom trenutku svog života, bilo da je to svakodnevna pojava ili sporadičnije iskustvo. Ali nered nije samo ružan, već i konstantna izloženost neredu i haosu, ma koliko minimalan, može ozbiljno uticati na naše mentalno blagostanje.
Srećom, postoji feng shui, drevna kineska umjetnost raspoređivanja predmeta u domu, tako da nam energija koja teče donosi pozitivne i harmonične osjećaje.
Feng shui znači vjetar-voda, što se odnosi na to kako energija (zvana chi) teče kroz naš dom, baš kao što se rijeka kreće kroz svoje prirodno okruženje. Feng Shui Pathway navodi da nered može učiniti da chi u našem domu stagnira, a ova spora energija će na kraju negativno uticati na naše cjelokupno zdravlje i dobrobit. Ipak, postoji nekoliko jednostavnih osnova feng shuija za čišćenje nereda s kojima možemo raditi kada čistimo svoj prostor.
Počni od plana
Prvo što treba da uradiš je da napraviš raspored i da ga se pridržavaš. Nakon što odrediš svoje dane za čišćenje, moraćeš odabrati čime ćeš se prvo pozabaviti. U idealnom slučaju, bilo bi najbolje kada bi najviše vremena provodio/la u dijelovima doma ili u ulazima. Nakon što odabereš svoje određeno mjesto, podijelićeš taj prostor na manje, pristupačnije dijelove. Na primjer, fokusiranje na ormar u spavaćoj sobi umjesto na cijelu spavaću sobu mnogo je lakše i manje je zastrašujuće.
Očisti ulaz
Ulazna vrata su najvažniji dio našeg doma, prema feng šuiju, jer nam daju osjećaj kako će proći i završiti naš dan. (Moć prvog utiska.) Naravno, bilo unutra ili spolja, ako te čeka haos kada dođeš kući, osjetićeš ga bez obzira na sve. Iako ne možeš u potpunosti kontrolisati šta čini poželjan “feng shui” izgled, možeš kontrolisati šta i gdje postavljaš. Gornju odjeću, cipele i druge predmete koji se obično odlažu na pod čim dođeš kući treba staviti u ormar u hodniku. Cipele, posebno, treba staviti u ormarić koji se zatvara, a nikako ih ne treba ostavljati vani, jer to simbolizuje da si spreman/a za polazak čim stigneš.
Homedit upozorava da je prikazivanje ličnih stvari kao što su porodične fotografije veliko NE, jer su one lične i treba ih staviti u područja sa malim prometom, a ne izložene vanjskom svijetu. Uvjeri se da je put očišćen od sitnica i nepotrebnih predmeta, poput taburea. Posljednja stvar koju želiš je da se tvoj chi spotakne o slatku korpu koju čuvaš zbog mokrih kišobrana, čak i kada nije kišna sezona.
Postoji opšte pravilo za svaku sobu
Postoji nekoliko stvari o kojima se ne može pregovarati u vezi sa feng šuijem, čišćenjem stvari i sobama tvog doma. Tvoja spavaća soba je, na primjer, za spavanje i igru strasti, i to je to. Veš treba odložiti, zidne slike i ravne prostore očistiti od neurednosti, a vanjske smetnje ne bi trebale postojati. Ako se nešto nalazi ispod tvog kreveta, to mora biti pohranjeno na drugom mjestu. Chi treba da bude u mogućnosti da slobodno teče tačno ispod tvog kreveta.
Ako posjeduješ neotvorenu pastu za zube, losione i druge toaletne potrepštine kojima je istekao rok trajanja, baci ih. Ulaganje u pametno odlaganje ispod sudopera za kupatilo i kuhinju je korisno. Baš kao i u spavaćoj sobi, chi bi trebao biti u mogućnosti da teče tačno ispod ostalih komada namještaja. Previše zidne umjetnosti ili previše vizualnog može izazvati ozbiljnu anksioznost. Kada se fokusiraš na bilo koju prostoriju, ako vidiš nešto što ti ne pristaje ili izaziva nelagodu, odmah to ukloni. Velike su šanse da predmet blokira prirodni tok tvog doma i da se njime treba odmah pozabaviti.
Neka sve ima svoje mjesto
Najbolja navika koju možeš primijeniti u praksi ovog trenutka je da počneš vraćati stvari tamo gdje si ih pronašao/la. To je skoro kao osnovno pravilo za uspješno uklanjanje nereda. Ali šta ako tvoji predmeti nemaju određeno mjesto? Tu na scenu stupa KonMari metoda, popularne Marie Kondo. Jedan od šest glavnih principa uklanjanja nereda KonMari metode je da sve ima dom. Ako trenutno nemaš određeno mjesto za svoje sitnice, onda je vrijeme da ga napraviš. Moraćeš se istrenirati da stvari ostavljaš na njihovo novo mjesto. To je znak poštovanja prema ovim stvarima koje izazivaju sreću. Zauzvrat, te pozitivne vibracije podstiču tvoj chi, što u konačnici koristi domaćinstvu.
Izbaci stvari koje više ne koristiš
Prema Elegant Simplicity, postoji više od nekoliko razloga zašto se držimo slučajnih predmeta, sitnica i nereda. To se svodi na to da imamo emocionalnu vezu sa svakim predmetom koji odbijamo baciti. Možda smo dobili nešto na poklon i osjećali bismo se krivima kad bismo to poklonili. To može biti i naslijeđe, ili određeni predmet može izazvati snažna sjećanja na osobu, mjesto ili životni događaj. Bez obzira na razlog, teško je pustiti stvari. Ali je i terapeutski i podiže našu vibraciju.
Jednom kada sjedneš i odlučiš se pozabaviti svojim neredom, zapitaj se da li te svaka stavka iskreno raduje. KonMari metoda to naziva “pažljivim odbacivanjem”. Ako ne izaziva radost, zahvali joj što je služila svojoj svrsi i odvoji je za donaciju. Doniranjem svojih stvari potencijalno usrećujemo nekoga i dajemo svom predmetu novi život, što podiže našu energiju. Ako te predmet podsjeća na nešto tužno ili negativno, baci ga. Na kraju krajeva, krajnji cilj je donijeti više sreće u svoj život.
Izvor: housedigest.com