Trenutno čitaš
Kako učiniti da dizajn interijera funkcioniše za mentalno blagostanje kod kuće ili u kancelariji

Kako učiniti da dizajn interijera funkcioniše za mentalno blagostanje kod kuće ili u kancelariji

mentalno blagostanje, uređenje doma, dizajn
Afrodita - Essence of Nature
Afrodita - Essence of Nature

Ne treba da čudi da prostori u kojima provodimo najviše vremena – odnosno naši domovi i kancelarije – mogu uticati na naše mentalno blagostanje na bezbroj načina.

Tokom godina, nekoliko studija je dokazalo vezu između emocionalnog zdravlja i uređenja doma, od vrsta tekstura i tkanina koje koristimo, do rasvjete i prirode uključene u dizajn.

Studija iz 2022. objavljena u časopisu Environmental Futures: Creative Explorations through Science, Engineering, Design, and Art, na primjer, pokazala je da neutralne boje, prirodni materijali (kao što su pamuk i drvo) i predmeti s kojima se stvaraju emocionalni odnosi pomažu našem mentalnom zdravlju.

Izlaganje prirodnom svjetlu takođe je povezano s povećanim nivoom serotonina, koji može poboljšati raspoloženje. Utvrđeno je da gledanje umjetničkih djela povećava protok krvi u područjima mozga koja se obično povezuju s ljubavlju. Interakcija sa sobnim biljkama takođe je pokazala da smanjuje fiziološki i psihološki stres.

Dizajn za mentalno blagostanje bio je tema na nedavnom Indexu 2024, vodećem sajmu dizajna interijera u Dubaiju, gdje je Kathryn Athreya, direktorica Roar Design Studio, učestvovala u panel diskusiji o mentalnom zdravlju u radnom prostoru.

“Čvrsto vjerujemo u vezu između psihologije i dizajna, te u značajnu ulogu dizajna. To je nešto što donosimo mnogim našim klijentima”, kaže Athreya za The National.

Ona i osnivačica studija Pallavi Dean bile su otvorene po pitanju sopstvene borbe sa anksioznošću, što ih je navelo da uključe psihologiju u sve što rade. Studio je prošle godine osvojio Mentl nagradu za najbolju zaštitu mentalnog zdravlja u kreativnim industrijama.

Pet čula je ključno za mentalno blagostanje

Značaj dizajna enterijera za mentalno blagostanje ne može se podcijeniti, kaže Briar Jacques, osnivačica klinike za mentalno zdravlje u Dubaiju Free Spirit Collective. Sve se svodi na način na koji se osjećate u prostoru i na “senzorno opterećenje”, dodaje ona. “To je svjetlo, zvuk, miris i ambijent. I to je više od samo ‘oh, to je lijepo’. To očigledno mora biti estetski ugodno, ali ono što je estetski ugodno jednoj osobi nije drugoj. To mora biti pragmatična udobnost.”

Primjeri koje koristi su protok prostora, ergonomija i fleksibilnost, gdje možemo prilagoditi namještaj ili ugraditi višenamjenske prostore. “Mogli biste imati kancelariju najljepšeg izgleda na svijetu, ali ako je kvalitet zraka loš ili ne miriše dobro, ljudi neće raditi dobro u tom prostoru”, dodaje Jacques. “Oni neće biti kreativni u tom prostoru.”

Pallavi Dean takođe naglašava da su čula ključna. „U dizajnu imamo teoriju koja se zove fenomenologija, koja se bavi s pet čula“, kaže ona. “Ako se fokusirate na njih, odmah ćete se opustiti.”

Ovo uključuje osjećaj dodira materijala ili temperaturu boje u domu na kraju dugog radnog dana. “Toliko smo bombardovani vizuelnom stimulacijom da moramo osigurati da postoje prostori koji našim očima daju predah u svakodnevnom životu.”

Unošenje spoljašnjosti, kao što je uključivanje prirodnih materijala i biljaka u prostor, takođe je važno, dodaje ona, kao i akustika prostora. Jacques takođe predlaže da u svoj zrak unesemo lijepe mirise – “po mogućnosti nešto prirodno” – ili pustimo neku umirujuću muziku, kupimo pročišćivač zraka i, opet, uvedemo biljke, “bilo da je to zeleni zid ili zid prirodne boje ili lijepi komad drveta ili neke školjke koje ste sakupili”.

Za još više sadržaja zaprati nas na Instagramu, Facebooku i TikToku.

© 2024 Ultra Magazin. Sva prava zadržana. Play Team

Uslovi korištenja

Impressum