Trenutno čitaš
Zašto “ćaskanje” s prijateljima prija našem mentalnom zdravlju

Zašto “ćaskanje” s prijateljima prija našem mentalnom zdravlju

prvi maj

U svijetu gdje se svakodnevno suočavamo s izazovima, stresom i često teškim temama, sve više nas pronalazi utjehu u jednostavnim, neformalnim razgovorima. Bilo da je riječ o brzom pozivu voljenoj osobi ili opuštenoj šetnji s prijateljima, “ćaskanje” o naizgled trivijalnim stvarima postaje sve važniji deo naše rutine. Ali, zašto se osećamo toliko bolje nakon takvih razgovora? 

Šta je tako sjajno u vezi s neobaveznim “ćaskanjem”?

Za početak, povezivanje s prijateljima rijetko je loše za naše mentalno zdravlje. Jedna studija iz 2023. godine naglasila je da naši razgovori ne moraju biti posebno duboki da bi bili korisni za nas. Kada su uporedili efekte različitih vrsta razgovora, smisleni razgovori, šala, iskazivanje pažnje, slušanje, vrednovanje tuđih mišljenja ili davanje komplimenata, istraživači su otkrili da specifična vrsta razgovora nije toliko bitna. Svakodnevno obraćanje prijateljima poboljšavalo je osjećaj povezanosti i blagostanja kod učesnika.

ljeto
Instagram/thejournal2000

Postoji nešto posebno divno u razgovorima bez opterećenja. Ćaskanje je socijalno ljepilo koje drži zajednice na okupu i pomaže nam da se osjećamo kao dio nečeg većeg od nas samih. Ovaj osjećaj povezanosti je ključan za prevenciju ili ublažavanje osjećaja izolacije i usamljenosti.

Praktično gledano, neformalni razgovori mogu biti korisni alati u našoj kutiji za samopomoć. Oni mogu donijeti toliko potrebne smijeh i vedrinu u svakodnevni život. Osim toga, pozivanje prijatelja kada smo anksiozni, uznemireni ili emotivno potreseni može biti efikasna (i od strane psihologa odobrena) distrakcija. Veoma je lako zaglaviti se u mislima, previše razmišljati i prežvakavati stvari, a razgovor može da nas izvuče iz toga.

prvi maj
@jessideoliveira

Benefiti za mentalno zdravlje

Održavanje svakodnevnih socijalnih interakcija dobro je za nas ne samo emocionalno, već i kognitivno – održava naš um oštrim, posebno kako starimo. Naš mozak će nam biti zahvalan što se trudimo da redovno komuniciramo sa drugim ljudima.

Pozitivni efekti “ćaskanja” važe bez obzira na to da li razgovaramo uživo, na video pozivu ili preko telefona. Uživo komunikacija je sveti gral jer tada vidimo izraze lica i govor tijela, i možemo da se ogledamo i reflektujemo jedni druge. Ali, to nisu uvijek neophodni elementi za dobro “ćaskanje”. Oni su samo korisne vještine slušanja i komunikacije, koje mogu pojačati osjećaj povezanosti.

Pročitaj
srećnija osoba, sreća, navike

kolagen
@nidhisunil

O čemu razgovarati?

Ljubitelji “ćaskanja” mogu ga opisati kao razgovor o ničemu, ali očigledno, priča je o nečemu, zar ne? Prvo, nemoj se opterećivati. Pola ljepote ove vrste razgovora je u prihvatanju ležerne, spontane prirode… pa, razgovora o bilo čemu što ti padne na pamet.

Evo nekoliko ideja: razgovor o tome šta trenutno gledaš, slušaš ili čitaš je uvijek dobra opcija. Takođe, možete zajedno planirati buduće odmore, smišljati nove aktivnosti za druženje….

Suštinski, cilj je da razgovor bude bez pritiska, da se povežeš sa svojim omiljenim ljudima bez osjećaja da moraš popuniti svaki detalj.

© 2024 Ultra Magazin. Sva prava zadržana. Play Team

Uslovi korištenja

Impressum