Trenutno čitaš
5 znakova da ne piješ dovoljno vode

5 znakova da ne piješ dovoljno vode

ne piješ dovoljno vode
ORBIZ konferencija
ORBIZ konferencija

Naša tijela su sastavljena od oko 55-60% vode i moraju ostati hidrirana kako bi funkcionisala na najvišem nivou. Hidratacija je ključna komponenta zdravlja i dobrog stanja, a pijenje dovoljno vode pomaže u regulaciji temperature, podmazivanju zglobova, funkcionalnosti organa, zdravlju stanica i prevenciji infekcija, kao i održavanju lijepog izgleda kože i sprečavanju magle u mozgu.

Tokom ljetnih mjeseci kada se znojimo više nego inače, lako je dopustiti da se nivo hidratacije iscrpi, čak i kada pijemo vodu tokom cijelog dana. Hidratacija nije samo dobra stara H2O, već i osiguravanje da tijelo ima dovoljno vode i elektrolita, koji su takođe neophodni za pravilnu hidrataciju. Kako znati da li piješ dovoljno vode i elektrolita? Tvoje tijelo ti možda pokušava reći da nije dovoljno hidrirano ako osjetiš bilo koji od ovih znakova.

Pexels

5 znakova da ne piješ dovoljno vode

1. Imaš suha usta (uključujući loš zadah), kožu i usne

Kada gubimo više tečnosti nego što unosimo, koža, usta i usne obično prvi osjete posljedice. Suha usta, često praćena lošim zadahom, mogu biti vrlo neugodna, dok suha koža i usne koje se ljušte mogu svrbiti i izgledati bez sjaja. Ako primjećuješ suhoću u ustima ili na licu, vjerovatno si dehidrirana i trebaš početi pijuckati malo vode što je prije moguće.

2. Često se osjećaš umorno ili ti se mozak zamagljuje

Ako osjećaši velike padove energije sredinom dana, zaboravi na kafu i umjesto toga popij malo vode. Umor i magla mozga dva su glavna znaka dehidracije, ali budući da ove simptome često tumačimo kao signale da nam je potrebno pojačanje kofeina, činimo više štete tako što se dodatno dehidriramo napicima s kofeinom kao što su kafa, čaj i gazirana pića. Sljedeći put kada se osjećaš usporeno ili ti je teško da se fokusiraš, počni hidrirati svoje tijelo i pogledaj koliko ćeš se bolje osjećati.

3. Stvarno ogladniš između obroka

Krčanje u stomaku, vrtoglavica i razdražljivost prilično su osnovni znakovi da je vrijeme za užinu, ali da li znaš da su ti isti simptomi signali našeg tijela koji nam govore da je i njemu potrebna voda? Simptomi gladi i žeđi toliko su slični da je lako zamijeniti jedno s drugim. Ako često osjećaš glad između obroka, pokušaj piti vodu prije nego što posegneš za užinom, da utvrdiš da li tvoje tijelo zapravo traži vodu umjesto hrane.

4. Imaš zatvor i tamnu mokraću

Možda je najočitiji znak dehidracije tamno obojeni urin (boja urina bi trebala biti blijedožuta ako smo optimalno hidrirani – bistar urin može biti znak da smo pretjerano hidrirani ili da imamo hiponatremiju, što znači da naše tijelo ima previše vode i gubi važne elektrolite, poput natrijuma i kalijuma). Problemi sa probavom takođe mogu biti znak dehidracije, jer probavni trakt zahtijeva optimalnu hidrataciju za redovno pražnjenje crijeva. Ako osjećaš nadutost ili zatvor, dehidracija može biti krivac.

5. Imaš grčeve u mišićima

Grč u mišićima je bolno, nevoljno zatezanje mišića ili osjećaj grčenja koje uzrokuje. Grčevi u mišićima nastaju kada nismo pravilno hidrirani, zbog neravnoteže elektrolita i smanjenog dotoka krvi u mišiće. Ako osjećaš čak i manje grčeve ili nelagodu, to može biti znak da trebaš povećati unos vode ili elektrolita (posebno pokušaj sa natrijem, kalijem, magnezijumom ili kloridom).

voda s limunom
Freepik

5 jednostavnih načina da povećaš unos vode

1. Uzmi zabavnu bocu vode i nosi je sa sobom 24/7

Slatkih i modernih flaša za vodu ne nedostaje. Imajući dopunjivu bocu vode koju s ponosom nosiš sa sobom, sačuvaćeš okolinu i svoje zdravlje.

2. Začini vodu svježim voćem

Ako te obična voda jednostavno ne zove, pokušaj dodati dašak okusa svježim voćem. Voće poput ananasa, jagoda, kivija i lubenice brzo i lako začini običnu vodu, ali ne postoji granica kreativnosti koju možeš unijeti u bocu vode. Naš favorit? Krastavac, limun i menta.

Pročitaj
Como salon namještaja Banja Luka

3. Pij vodu uz svako kofeinsko piće

Uprkos svom tečnom obliku, napici s kofeinom smatraju se diureticima, što uzrokuje češće mokrenje. 1-2 šoljice kafe su obično dovoljno blage da ne izazovu dehidraciju, ali dobro pravilo za hridrataciju je da svaku šoljicu kofeinskog napitka pratiš vodom ili nečim hidratantnim poput kokosove vode.

4. Popij veliku čašu vode nakon buđenja

Ako spavaš osam sati, to znači da je prošlo najmanje osam sati od tvog posljednjeg gutljaja vode (što je dugo vremena!). Ako popiješ veliku čašu vode odmah nakon buđenja, osiguraćeš dobru hidrataciju tijela, a voda takođe može povećati energiju tako da možda nećeš trebati ni jutarnju šoljicu kafe.

5. Uz svaki obrok popij punu čašu vode

Sjedenje i uživanje u obroku je savršeno vrijeme da popiješ punu čašu vode. Pijuckanjem između zalogaja ne samo da ćeš osigurati pravilnu hidrataciju, već ćeš i izbjeći prejedanje. Osim toga, voda pomaže želucu da razgradi hranu, pomažući u probavi i smanjujući nadimanje ili probavne tegobe.

Za još više sadržaja zaprati nas na Instagramu i Facebooku.

© 2024 Ultra Magazin. Sva prava zadržana. Play Team

Uslovi korištenja

Impressum