Filmski stvaraoci su učinili napore da obnove ženske narative u umjetnosti, kreirajući nekoliko biografskih filmova o ženama umjetnicama i književnicama koje su ostavile trag u istoriji. Nekoliko od ovih filmova su i režirale žene, stvarajući svoje perspektive iz ženskog ugla.
Filmovi o književnicama i umjetnicama kroz istoriju istražuju živote i stvaralaštvo žena. Od slikarki do pjesnikinja, ovi filmovi donose priče o hrabrosti, strasti i talentu žena koje su oblikovale svijet umjetnosti i književnosti. Iskoristi priliku da se uroniš u fascinantne ženske narative i otkriješ njihov uticaj na istoriju umjetnosti.
Berthe Morisot
Film “Berthe Morisot” bavi se životom francuske slikarke koja je bila aktivna tokom kasnih 1800-ih. Bila je članica francuske škole impresionističkih slikara, a njen rad se često bavio iskustvima sa kojima se žene, posebno ona, suočavaju u svakodnevnom životu. “Berthe Morisot” objavljen je 2012. za televizijsku publiku u Francuskoj i prati život i odnose između slavne slikarke i nekih od najpoznatijih umjetnika u istoriji.
Mrs. Parker and the Vicious Cycle
Dorothy Parker, književnica koja je bila jedan od najpoznatijih satiričara svog perioda, tema je filma “Gospođa Parker i začarani krug” iz 1994. godine. Film posebno prati njeno vrijeme sa Algonquin Round Table, grupom pisaca koji su se sastajali u hotelu tokom kasnih 1910-ih i 1920-ih. Mnogi članovi grupe su na kraju dobili međunarodno priznanje tokom svog života za rad koji su stvorili.
Tove
Tove Jansson je tema finskog filma “Tove”, koji je izašao 2020.godine. Jansson je tokom svog života bila poznata finska autorka i kreatorka stripova i kreirala je jednu od najpopularnijih crtanih serija na švedskom jeziku: Mumijevi. Film počinje njenim ranim životom, pokazujući kako je proživjela Drugi svjetski rat i postala punoljetna kao književnica i umjetnica. To je priča o mladoj ženi koja se bori da nauči kako da pravi umjetnost koju želi, iako mnogi tvrde da neće biti popularna niti prodavana. Spojler: prodaje se, a Tove, uprkos ranijim borbama u svom životu, na kraju postaje priča o velikom uspjehu.
Sylvia
Jedna od najistaknutijih i najvažnijih američkih pjesnikinja, Sylvia Plath je poznata po nesretnim okolnostima svoje smrti. Demonizovana kao neko čije je pisanje namijenjeno ljutitim tinejdžerkama – seksistički komentar koji ukorjenjuje Plathino naslijeđe kao nešto previše ženstveno – film “Sylvia” nastoji dati književnici novi život. Gwyneth Paltrow glumi Sylviu Plath dok postaje punoljetna, pohađa Smith College i pronalazi novi život za sebe kao spisateljica. Ali kada se uda za Teda Hughesa, kojeg tumači Daniel Craig, njen život će se preokrenuti – kao i njeno mentalno zdravlje.
Mary Shelley
Elle Fanning glumi u biografskom filmu “Mary Shelley”, koji je režirala prva žena režiserka i režiserka iz Saudijske Arabije: Haifaa al-Mansour. Shelley, koja je autorka “Frankenštajna”, imala je fascinantan i plodan život. Ćerka poznate engleske feministkinje Meri Vulstonkraft, jednog dana u Škotskoj upoznaje engleskog pjesnika: Percy Bysshe Shelleya (Douglas But). Uprkos tome što je on već oženjen, njih dvoje pobjegnu zajedno, započinjući burnu vezu koja napreduje u umjetnosti i književnosti.
Colette
Jedna od najpoznatijih francuskih spisateljica sredine 20. vijeka prikazana je u filmu “Colette”. Keira Knightley tumači Colette u filmu iz 2018. godine, a počinje njenom mladosti na francuskom selu. Ipak, ne želi više da živi tamo i upušta se u aferu sa poznatim piscem i kritičarem: Willyjem. Par se seli u Pariz, gdje Willy pokušava postati preduzetnik. Ali ovo iskustvo pokazuje nešto sasvim drugo: Colette je ta koja ima talent za pisanje, čime je započela svoju nevjerovatnu karijeru romanopisca.
Frida
Frida Kahlo postala je najprepoznatljivija žena umjetnica na svijetu, iako je i jedna od najneshvaćenijih. Film “Frida” iz 2002., sa Salmom Hayek u glavnoj ulozi, nastoji dovesti njen život na veliko platno. Film počinje tragičnom nesrećom koja je zauvijek promijenila njen život: nesrećom u saobraćaju koja ju je mjesecima ostavila prikovanu za krevet i životom punim bola i patnje. Dok ide u školu i otkriva svoje sklonosti kao umjetnica, postaje sve više uključena u komunističku stvar i vezana za Diega Riveru, čovjeka za koga će se udati.
Emily
“Emily” iz 2022. bavi se temom poznatom mnogima u učionicama u kojima se govori engleski širom svijeta: sestrama Brontë. U “Emily”, fokus je na Emily Brontë, koja je napisala samo jedan roman prije tragične smrti: “Orkanske visove”. Film prikazuje njen rani život i obrazovanje u Engleskoj i kako su njene sestre i ona postale spisateljice. Sa fikcionalizovanim obrtom, Emily počinje da se upušta u svoju prvu veliku romantičnu vezu, koja će inspirisati roman koji je zacementirao njenu zaostavštinu kao književnice. “Emily” je rediteljski debi glumice Frances O’Connor.
Miss Potter
Chris Noonan režira film “Miss Potter” iz 2006. godine, koji prikazuje život naučnice i spisateljice Beatrix Potter. Potter je kreatorka zeca Petera, lika koji je kreirala za jednu od priča koje je smišljala za djecu. “Gospođica Poter” počinje s ličnim neuspjehom za Beatrix; ona za sebe veruje da je usjedjelica i njeni pokušaji da postane pisac za djecu uglavnom propadaju i nedostaje joj podrška ljudi oko nje. Međutim, tokom čitavog filma, ona ne odustaje, što ju je dovelo do stvaranja jednog od najpoznatijih likova svog vremena.
Becoming Jane
“Becoming Jane”, koji je objavljen 2007. godine, donosi priču najpopularnije žene pisca Regency ere britanske istorije: Jane Austen. Anne Hathaway je Jane Austen u ovom biografskom filmu, a na početku priče ona je samo ambiciozna spisateljica s velikim snovima. Iako upoznaje muškarca kojeg ne podnosi, kojeg tumači James McAvoy, njih dvoje nastavljaju da pronalaze vremena za druženje. Uprkos njihovim svađama i sukobljenim ličnostima, na kraju se zaljubljuju jedno u drugo, iako ona možda neće moći da odustane od svojih snova da postane pisac ako se njih dvoje na kraju vjenčaju.
Za još više sadržaja zaprati nas na Instagramu i Facebooku.
Izvor: movieweb.com