Živopisni tonalni parovi, eklektična mješavina uzoraka i slojeviti tekstil načini su da se postigne maksimalistički stil doma, ali ako ćemo biti iskreni, estetiku “sve je dozvoljeno” prilično je teško propustiti. I suprotno uvriježenom vjerovanju, to je mnogo više od pukog slaganja boje na boju.
Za početak, najbolje je izbjegavati nijanse i printove koji se međusobno sukobljavaju, ili uzorkovanje ukrasnih akcenta iz različitih epoha — kombinacija elemenata iz Bauhausa s art deco i retro komadima iz 80-ih vjerojatno neće izgledati baš sjajno. Umjesto toga, počni uspostavljanjem dinamične palete boja i uvedi teksture i metalne završne obrade koje će upotpuniti različite nijanse. Stvaranje bujnog, ali udobnog prostora, koji je funkcionalan i privlačan oku, je delikatan balans koji želiš da postigneš.
Koliko god zastrašujuće izgledalo, dizajniranje s maksimalizmom na umu je kreativni izazov koji vrijedi prihvatiti. Pogledaj sedam maksimalističkih ideja za dnevni boravak koje će ti pomoći da se uhvatiš ukoštac s estetikom kao profesionalac.
Neka jastuci budu izražajniji
Transformacija tvoje dnevne sobe, imajući na umu maksimalizam, može biti jednostavna kao uparivanje sofe s mješavinom jastuka s uzorkom. Naravno, ofarbani zidovi će doprinijeti tome – kao što se vidi na fotografiji – ali ako imaš mali budžet, postoji rješenje. Kupi set jastuka ili nove navlake ako imaš punila i drži se palete od oko tri nijanse kako bi stvari bile povezane. Položi ih na sofu i susjedne fotelje za živopisan teksturalni dodatak.
Misli glamurozno
Holivudski glamur i maksimalizam se međusobno uključuju i ako smo nešto naučili iz toga je da ovaj duo nudi moderan i osvježavajući zaokret u estetici. Iako u ovoj dnevnoj sobi ne postoji pretjerana upotreba boja, kontrastne metalne završne obrade ogledala i zidne umjetnosti daju veliku dozu glamura koji nadopunjuje bujni tekstil i slojevite dodatke.
Pozabavi se uzorcima
Potpuno bijeli prostori su malobrojni kada je u pitanju maksimalizam, ali najbolji način da neutrališeš pozadinu je ispunjavanje prostora raznolikim rasponom uzoraka, baš kao što je dizajnerka Cortney Bishop uradila u ovoj dnevnoj sobi. Kada je u pitanju uljepšavanje tvog doma šarenim printovima, idi dalje od uobičajenih stvari (poput jastuka i sofe) i odluči se za grafički stočić za kafu ili nekoliko otomana. Odgovarajući tretmani prozora takođe su veliki plus.
Miješaj stilove
Opšte je prihvaćena činjenica da je boja siguran način da se izraziš u prostoru, a u maksimalističkoj dnevnoj sobi to je manje-više uslov. Dom Zoe Anderson u Londonu povlači motive iz viktorijanskog doba i kombinuje ih sa nizom savremenih i modernih elemenata srednjeg vijeka, što rezultira dinamičnom shemom koja izgleda kao da je sakupljena tokom vremena. Hiroviti akcenti, organizovani po porodici boja i zelenilu u saksiji, podižu različite tonske karakteristike prostorije.
Uključi oblike
Dekorisanje oblicima je obilježje maksimalizma, a ovaj stan u Njujorku podiže ga na sledeći nivo sa dnevnim boravkom koji je postavljen u kružnom rasporedu. Skulpturalna sofa i jednako arhitektonska stolica doprinose kontinuiranom rasporedu, uzdignutim okruglim, mesinganim stolićem za kafu koji je u prekrasnom kontrastu sa kobaltno plavim baršunastim presvlakama.
Ne štedi na teksturama
Dok je količina namještaja i dekorativnih akcenta relativno skromna u ovom prostoru za sjedenje ispunjenom bojama koji je dizajnirao House of Nomad, prisutnost različitih tekstura pretvara ga u istinski maksimalistički dnevni boravak. Ukrasne zidne korpe predstavljaju kreativnu alternativu uokvirenim printovima ili umjetninama na platnu, dok u prostor unose svjetske elemente koji privlače poglede.
Ofarbaj pod
Podovi od tvrdog drveta su odlični, a podovi od plave smole, kao što je ovaj u ovom rimskom stanu, stvaraju efekat uzemljenja koji podiže prostor. Set luksuznih vintage fotelja tapaciranih u jarko žutoj i ružičastoj boji, jorgovan tepih i okolno zelenilo upotpunjuju bazu, dok ilustrovane zavjese Pierre Frey povezuju maksimalistički dnevni boravak bezobraznim potezom.
Izvor: hunker.com