Biti vlasnik biljke je veliki posao, a dvije najvažnije stvari koje treba shvatiti su kada je najbolje vrijeme za zalijevanje biljaka i koliko vode im je potrebno. Uvijek se možeš odlučiti za biljke otporne na sušu kao što su echeveria i aloe vera, ali što ako te mame žedni cvjetovi poput ruža? A ako se odlučiš za baštu, dvorište puno sukulenata sigurno nije dinamično rješenje.
Situacija može biti nezgodna, pa smo odlučili da se posavjetujemo sa profesionalcima o tome kada i kako zalijevati svoje biljke.
Kada je najbolje vrijeme za zalijevanje biljaka?
Ako želiš da tvoja biljka napreduje, najbolje je da joj daš malo vode u zoru. Najbolje doba dana za zalijevanje sobnih biljaka je jutro. Posebno tokom vrelih ljetnih mjeseci. Ovo će omogućiti biljci da apsorbuje vodu prije nego što postane prevruća – što može uzrokovati da voda prebrzo ispari – i potamni. Zalijevanje ujutro takođe omogućava da se lišće brzo osuši, što obeshrabruje spore gljivica i održava tvoju biljku lijepom i bujnom. Ako ne možeš zalijevati ujutro, druga sljedeća najbolja opcija je veče. Samo vodi računa da zalijevaš direktno u zonu korijena, a ne u listove.
Koji su neki znakovi da mojoj biljci treba zalijevanje?
Bilo da si iskusna vlasnica biljke ili si nova u ovome, većina ljudi zna da je jedan od najlakših načina da vidiš da li je tvojoj biljci potrebno zalijevanje gurnuti prst u tlo. Ako je tlo suvo na dodir, onda je vrijeme za hidrataciju. Ako je i dalje vlažno, pričekaj dan ili dva. Postoje, međutim, i drugi znakovi koji nas obavještavaju da je našoj biljci potrebna vlaga:
- Biljka visi
- Listovi izgledaju naborano
- Vrhovi listova su smeđi
- Biljka ne raste
- Saksija je lagana
Treba li isto zalijevati sobne i baštenske biljke?
Ne. Budući da se vrijeme stalno mijenja, potrebe za zalijevanjem baštenskih biljaka biće izrazito različite od sobnih biljaka. Za zalijevanje na otvorenom treba uzeti u obzir mnoge varijable, uključujući vrstu biljke, vrstu klime i da li je posađena u zemlju ili u kontejner. Biljke na otvorenom moraće se zalijevati češće u zavisnosti od temperature i doba godine, dok ciklus zalijevanja sobne biljke može biti samo jednom sedmično jer živi u stabilnijem okruženju.
Bez obzira na to gdje se tvoje biljke nalaze, moraš osigurati da imaju odgovarajuću drenažu kako bi se spriječio rast plijesni i gljivica, kao i trulež korijena. Za kućne biljke, treba da se pobrineš da tvoja saksija ima rupu za drenažu na dnu. Pospješuje dobru cirkulaciju i omogućava da se voda lako kreće kroz tlo. Za baštenske biljke, moraćeš postaviti nekoliko bačvi za kišu u blizini oluka ili instalirati kišnu baštu za prikupljanje otpadne vode.
Kako mogu da znam da li pretjerano zalijevam svoju biljku?
Postoji nešto kao što je previše ljubavi kada su u pitanju tvoje biljke. Želiš da budeš sigurna da tvoje zelene bebe imaju dovoljno hranljivih sastojaka da ostanu žive i kada ti odeš nekuda. U suprotnom rizikuješ da ih slučajno ubiješ. Neki znakovi da previše zalijevaš svoju biljku uključuju:
- Baza stabljike biljke je vlažna ili neravna—ponekad praćena trulim mirisom.
- Listovi (bilo koje boje) opadaju.
- Venuće listova ukazuje na to da je došlo do truleži korijena i da korijenje više ne može apsorbovati vodu.
- Gljivice i plijesan rastu na tlu.
Zaključak: Vodi računa o svojim biljnim bebama, ali ih nemoj previše razmaziti.