Trenutno čitaš
Na kafi sa psihoterapeutom: Kako GHOSTING dira naš nervni sistem?

Na kafi sa psihoterapeutom: Kako GHOSTING dira naš nervni sistem?

ghosting
MTEL BIH - Honor 400 serija
MTEL BIH - Honor 400 serija

Ghosting” = kada neko sa kim smo gradili kontakt iznenada prestane da komunicira sa nama, bez ikakvog objašnjenja. Ova tišina aktivira duboke slojeve našeg nervnog sistema.

U zadnje vrijeme na psihoterapiji od klijenata često čujem rečenice poput:

“Ne mogu da prestanem razmišljati o tome šta sam pogrešno rekla.”

“Osjećam se izigrano.”

“Samo da mi je rekla da ne želi kontakt, bilo bi mi lakše.”

“Osjećam se kao da sam nevidljiva i izbrisana.”

ghosting
Cora Pursley/Dupe

Ove rečenice obično dolaze iz mjesta nesporazuma i preplavljenosti. One su i jasan signal da se aktivirao naš autonomni nervni sistem, koji nam služi za preživljavanje. Kada se suočimo sa iznenadnim “prekidom kontakta”, naš mozak to ne interpretira samo kao “kraj jednog odnosa”, već i kao potencijalnu opasnost i nepredvidivost, to jeste nešto za šta nismo imali nikakvu pripremu ili odbranu.

Nervni sistem ne voli nejasnoće i uglavnom teži predvidivosti i sigurnosti. Kada nas neko tzv. “ghosta“, mi ostajemo bez informacija koje su nam neophodne da smirimo svoju unutrašnju neprijatnost, nelagodu pa čak i anksioznost. Često se javljaju pitanja poput: šta se dogodilo, da li je nešto u meni bilo previše ili premalo, da li sam pogriješio/la?

U svakoj ljudskoj interakciji tražimo potvrdu da postojimo, da smo viđeni i priznati. Te kada nas neko jednostavno “izbriše”, tada se ranjava naša privrženost i tada nam se ljuljaju primarne emocionalne potrebe. To nas može vratiti u i u neka rana iskustva kada su nam važni i bliski ljudi bili emocionalno ili fizički nedostupni.

Emily Wall/Dupe

Jedna klijentica mi je rekla:

Osjećam se kao da sam u vazduhu, kao da ne dodrirujem tlo. On mi nije bio ni partner, ali njegov nestanak me je iz nekog razloga slomio.

Ovo je zapravo reakcija organizma koji pokušava da razumije i integriše nelogičnu i bolnu situaciju. I razlozi često leže negdje dublje u nama.

Pročitaj
odmor, stvari zbog kojih osjećamo krivicu

Ghosting nas pogađa tamo gdje nas najviše boli, u naš sistem vrijednosti.

Često tuđe odsustvo povezujemo sa sobom, svojim ponašanjem, izgledom, komuniciranjem… Počinjemo da se preispitujemo i da sumnjamo u sebe. To je zato što naš mozak treba zatvorene priče, a “ghosting” ostavlja otvoren prostor koji nas tjera da sami napišemo i osmislimo scenario do kraja i često to bude onaj najgori po nas.

Instagram/@indre.burlinskaite

Važno je znati da GHOSTING više govori o onome koji “nestaje”

Osoba koja izbjegava kontakt, odgovornost i neprijatnost, te bira povlačenje, nije mjera naše vrijednosti. Da, istina je – neko nas neće voljeti. Neko nas neće razumjeti, neće imati kapacitet da ostane. Ali to nije dokaz da nismo vrijedni ljubavi, poštovanja i povezanosti.

Naša reakcija na ghosting, bilo da je tuga, preplavljenost, ljutnja, zbunjenost ili anksioznost, govori o našim emocionalnim iskustvima. Njih vrijedi istražiti i razumjeti.

Upravo tu psihoterapija može biti siguran prostor istraživanja: da naučimo razlikovati šta je naše, a šta nije; da prepoznamo gdje završava naša odgovornost, a gdje počinje tuđa, te gdje se završava naše biće, a počinje tuđe.

Pročitaj i ostale tekstove u rubrici na kafi sa psihoterapeutom.

Prati nas

   

© 2025 Ultra Magazin. Sva prava zadržana. Play Team

Uslovi korištenja

Impressum