Za sve ljubitelje autentične kinematografije i prepoznatljive estetike Pedra Almodóvara, stiže uzbudljiva vijest: čuveni španski reditelj snima novi film! Njegov naredni projekat, intrigantnog naslova „Amarga Navidad” (u prevodu „Gorki Božić”), započeo je snimanje početkom juna 2025. godine i već uveliko privlači pažnju javnosti i filmskih entuzijasta.
Božićna priča – na Almodóvarov način
Radnja filma prati Elsu, uspješnu direktorku marketinga koju tumači Bárbara Lennie. Nakon majčine smrti i sopstvenog emotivnog sloma, Elsa odlučuje da se povuče iz svakodnevice i otputuje na ostrvo Lanzarote, u pratnji prijateljice Patricije. Dok njen partner ostaje u Madridu, odmor se pretvara u duhovno, emocionalno i – u tipičnom Almodóvarovom maniru – komično tragično preispitivanje odnosa, samoće i identiteta.
Film je najavljen kao priča o ženi koju partner napušta tokom praznika, što sugeriše još dublji sloj porodične i emotivne dinamike, isprepletane kroz sočne dijaloge i nepredvidive obrte – kako to Almodóvar već umje.
Pored Lennie, u filmu igraju i Milena Smit, Aitana Sánchez-Gijón, Victoria Luengo, Quim Gutiérrez, Patrick Criado i Leonardo Sbaraglia – što garantuje glumačku snagu i raznolikost karaktera koji će sigurno obilježiti ovu dramu.
Već sada, i bez prikazanog trailera, „Gorki Božić” nosi potencijal da postane još jedno remek-djelo iz radionice španskog majstora. Film će premijerno biti prikazan u španskim bioskopima tokom 2026. godine, nakon čega se očekuje njegovo emitovanje na platformi Movistar Plus+.
Nakon posljednjeg ostvarenja The Room Next Door iz 2024, Almodóvar ostaje dosljedan sebi – ali i svjež u izrazu. Njegov filmski rukopis, obojen jarkim bojama, dubokim emocijama i snažnim ženskim likovima, čini ga jedinstvenim na savremenoj evropskoj sceni.
U iščekivanju prvog trailera, možemo samo da nagađamo kakvu kombinaciju nostalgije, ironije i unutrašnjih preokreta nam ovaj put sprema Almodóvar.
Prati nas