Trenutno čitaš
Navika dostupna svima: Nauka otkriva da nošenje nakita podstiče hormon sreće

Navika dostupna svima: Nauka otkriva da nošenje nakita podstiče hormon sreće

nakit
JYSK - Scandinavian Sleeping & Living
JYSK - Scandinavian Sleeping & Living

A šta ako se sreća krije upravo u našoj kutiji za nakit? Osim što krase naš izgled, ovi modni dodaci imaju moć da pozitivno utiču na naše emocionalno i psihološko stanje – i to na više nivoa. Prema najnovijim naučnim saznanjima, nakit može djelovati kao prirodni stimulans dopamina – hormona sreće.

U nastavku otkrivamo zašto nošenje nakita ima mnogo dublje značenje nego što se na prvi pogled čini.

nakit, lančić za struk
Foto: Jacquie Aiche

Kako nakit utiče na naše emocije i psihu?

Pojam enclothed cognition (psihološki uticaj odjeće) prvi put je definisan 2012. godine u istoimenoj studiji koju je sproveo psiholog Adam Galinsky. Ova teorija sugeriše da ono što nosimo utiče na to kako se ponašamo i kako doživljavamo sebe i svijet oko nas. Dvije godine kasnije, psihološkinja Karen Pine je kroz istraživanje Mind What You Wear: The Psychology of Fashion pokazala da garderoba utiče ne samo na raspoloženje već i na naše kognitivne sposobnosti.

Ova saznanja su bliska konceptu Power Dressing – načinu oblačenja koji koristi odjeću (i aksesoare) kao simbol moći i samopouzdanja, često viđen kod žena na visokim pozicijama. Danas, slični principi vladaju i TikTok estetikama poput „clean girl“ trenda, koji podrazumijeva minimalistički stil, prirodan izgled i život ispunjen zdravim rutinama.

nakit, lančić za struk
Aeon

Iako se akcenat često stavlja na odjeću, nakit ima jednako snažan efekat. On može doprinijeti osjećaju samopouzdanja, pomoći nam da se povežemo sa sopstvenim identitetom i da prenesemo određenu poruku svijetu. Sat, kao simbol uspjeha, savršen je primjer za to.

Nakit često ima i sentimentalnu vrijednost – vežemo ga za drage osobe ili važne događaje, pa samim tim on postaje emotivna spona sa prošlošću. Taj nevidljivi most između predmeta i uspomene, stvara osjećaj sigurnosti i kontinuiteta.

Prema knjizi Zdravlje ispred svega doktora Frederika Saldmana, amajlije i „srećni“ komadi nakita, iako nemaju naučno potvrđenu moć, ipak mogu da nas utješe i uliju osjećaj da imamo kontrolu nad sopstvenim životom. Kada se osjećamo sigurno – postajemo odlučniji, a to često vodi ka pozitivnijim ishodima.

Pročitaj
kaia gerber

Instagram/ettika

Sjaj nakita i njegove kognitivne koristi

Nakit ima i izražen uticaj na kognitivnom i senzornom nivou. Sjajni predmeti, naročito oni u zlatnoj i srebrnoj boji, prirodno privlače našu pažnju i izazivaju prijatne emocije.

Dakle, nošenje nakita nije samo pitanje stila – to je i čin brige o sebi. Mali ritual stavljanja minđuša, ogrlice ili prstena može biti svakodnevna doza sreće, podsjetnik na snagu, ljepotu i uspomene koje nosimo sa sobom.

Prati nas

   

© 2025 Ultra Magazin. Sva prava zadržana. Play Team

Uslovi korištenja

Impressum