Trenutno čitaš
Kako prepoznati povišen kortizol: Simptomi i savjeti za snižavanje hormona stresa

Kako prepoznati povišen kortizol: Simptomi i savjeti za snižavanje hormona stresa

rachel green, friends, kortizol, stres

Kortizol, poznat i kao “hormon stresa”, igra ključnu ulogu u našem tijelu, pomažući nam da se nosimo sa stresnim situacijama. Međutim, hronično povišen kortizol može imati negativan uticaj na zdravlje. Kako prepoznati kada su nivoi kortizola previsoki i šta možemo učiniti da ih snizimo? Evo nekoliko ključnih simptoma i savjeta.

Kortizol je neophodan hormon za preživljavanje, ali previše kortizola može narušiti naše zdravlje i blagostanje. Prepoznavanje simptoma povišenog kortizola i usvajanje zdravih navika može ti pomoći da održiš ravnotežu i smanjiš rizik od negativnih posljedica po zdravlje. Ako sumnjaš da imaš hronično povišen nivo kortizola, konsultuj se sa ljekarom za odgovarajuću dijagnozu i savjet.

Instagram/filis_pina

Simptomi povišenog kortizola

Hronični umor. Ako se osjećaš konstantno iscrpljeno, čak i nakon dovoljno sna, povišen kortizol može biti krivac. Ovaj hormon može ometati kvalitet sna, čineći osobu umornom i danju i noću.

Povećanje tjelesne težine, posebno oko stomaka. Kortizol doprinosi skladištenju masti, posebno u predjelu stomaka. Ako primećuješ da dobijaš na težini, a ne mijenjate ishranu ili nivo fizičke aktivnosti, ovo može biti znak povišenog kortizola.

Anksioznost i promjene raspoloženja. Hormon stresa može pojačati osjećaje anksioznosti, nervoze i depresije. Ove emocionalne promjene mogu uticati na tvoju sposobnost da se nosiš sa svakodnevnim izazovima.

Poremećaji sna. Povišen kortizol može otežati uspavljivanje i dovesti do noćnog buđenja. Nedostatak sna dalje povećava nivoe kortizola, stvarajući začarani krug.

Slabljenje imuniteta. Hronično visok nivo kortizola može oslabiti imuni sistem, što može dovesti do češćih infekcija i sporijeg oporavka od bolesti.

Problemi sa kožom. Akne, suha koža i druge kožne iritacije mogu biti povezane sa povišenim kortizolom. Kortizol može da utiče na ravnotežu hormona, što dovodi do ovih problema.

Smanjena koncentracija i memorija. Kortizol može imati negativan uticaj na kognitivne funkcije, poput koncentracije i pamćenja. Ako primetiš da ti je teško da se fokusiraš ili često zaboravljaš, kortizol može biti krivac.

Instagram/veneti.a

Kako sniziti nivo kortizola?

Redovna fizička aktivnost. Vježbanje je jedan od najboljih načina za snižavanje nivoa kortizola. Međutim, važno je naći balans, jer previše intenzivnog vježbanja može imati suprotan efekat. Umjesto toga, fokusiraj se na umjerene vježbe poput joge, pilatesa ili hodanja.

Dobar san. Kvalitetan san je ključan za regulaciju kortizola. Pokušaj da održavaš redovan raspored spavanja i stvori opuštajuću rutinu pred spavanje.

Pročitaj
maja petrović

Tehnike opuštanja. Tehnike poput meditacije, dubokog disanja, ili progresivne relaksacije mišića mogu pomoći u smanjenju stresa i snižavanju nivoa kortizola.

Izbalansirana ishrana. Ishrana bogata voćem, povrćem, zdravim mastima i proteinima može pomoći u održavanju stabilnog nivoa kortizola.

Društvena podrška. Provođenje vremena sa voljenima, razgovor sa prijateljima i traženje podrške u teškim trenucima može značajno smanjiti nivo stresa i, posljedično, kortizola.

Ograničavanje unosa stimulansa. Pretjerana konzumacija kofeina i šećera može povećati nivo kortizola. Pokušaj da ograničiš unos ovih stimulansa i zamijeniš ih biljnim čajevima i vodom.

Za još više sadržaja zaprati nas na Instagramu, Facebooku i TikToku.

© 2024 Ultra Magazin. Sva prava zadržana. Play Team

Uslovi korištenja

Impressum