Trenutno čitaš
Manje sjedenja, više zdravlja: Da li znaš da trebaš ustati na svakih sat vremena?

Manje sjedenja, više zdravlja: Da li znaš da trebaš ustati na svakih sat vremena?

Manje sjedenja, više zdravlja
ORBIZ konferencija
ORBIZ konferencija

Sjedenje je postalo neizbježan dio svakodnevice, bilo da radimo za računarom, gledamo omiljene serije ili se opuštamo kod kuće. Međutim, koliko god se činilo udobnim, prekomjerno sjedenje može dovesti do raznih zdravstvenih problema, uključujući bolove u donjem dijelu leđa, povećanje težine i smanjenje opšteg blagostanja.

Smanjenje vremena provedenog u sjedećem položaju donosi brojne koristi za naše tijelo i um. Kretanjem podstičemo cirkulaciju, povećavamo nivo energije i smanjujemo rizik od hroničnih bolesti poput dijabetesa tipa 2 i srčanih oboljenja. Osim toga, fizička aktivnost može poboljšati naše raspoloženje i smanjiti simptome anksioznosti i stresa.

šetnja
Instagram/@darina_wittmann

Zamisli kako bi dan izgledao kada bi svakih sat vremena napravili kratku pauzu da se istegnemo ili prošetamo. Ove male promjene mogu značajno uticati na naše zdravlje. Razmisli o stvaranju radnog mjesta koje uključuje stajanje ili čak stavljanje stepenica na listu dnevnih obaveza umjesto korištenja lifta. Iako se na početku može činiti izazovnim, uskoro ćeš primijetiti promjenu u svom tijelu i raspoloženju.

Još jedan bitan korak ka smanjenju vremena sjedenja je uključivanje aktivnih hobija u svakodnevicu. Bilo da se radi o plesu, vrtlarstvu ili sportu, pronalaženje aktivnosti koje te ispunjavaju može učiniti kretanje zabavnim i prirodnim dijelom tvog života.

A što se tiče bolova u donjem dijelu leđa, smanjenje vremena sjedenja može donijeti značajno olakšanje. Stručnjaci preporučuju da se dnevno provede barem 30 minuta aktivnog kretanja kako bi se poboljšalo zdravlje leđa. Kretanje pomaže u jačanju mišića koji podržavaju kičmu i smanjuje napetost koja može uzrokovati bol.

Na kraju, manje sjedenja nije samo pitanje udobnosti, već i ključ za zdraviji život. Uključivanjem više pokreta u svakodnevicu, ne samo da poboljšavamo svoje fizičko zdravlje, već i emocionalno blagostanje. Ustani, pokreni se i uživaj u svim prednostima aktivnijeg načina života!

outfit jesen/zima
Instagram/annakatinkafehr

Zdravstvene prednosti smanjenog vremena sjedenja

Povećanje nivoa energije: Kada se više krećemo, poboljšava se cirkulacija krvi, što povećava nivo energije i smanjuje osjećaj umora.

Smanjenje rizika od hroničnih bolesti: Aktivnosti koje uključuju stajanje i hodanje mogu smanjiti rizik od raznih hroničnih bolesti, kao što su dijabetes tipa 2, kardiovaskularne bolesti i neke vrste raka.

Poboljšanje mentalnog zdravlja: Fizička aktivnost može značajno poboljšati raspoloženje i smanjiti simptome anksioznosti i depresije.

Bolje zdravlje kostiju i zglobova: Kretanje pomaže u održavanju zdravlja kostiju i zglobova, smanjujući rizik od osteoporoze i artritisa.

Poboljšana funkcija probavnog sistema: Smanjenjem vremena sjedenja i povećanjem fizičke aktivnosti, potiče se probava i smanjuje rizik od problema poput opstipacije.

Ugg Goldenstar Clogs
Instagram/paris.artiste

Savjeti za smanjenje vremena sjedenja

Uvedi kratke pauze: Postavi tajmer da te podsjeti da svakih sat vremena ustaneš i prošetaš nekoliko minuta.

Pročitaj
humus

Kreiraj radno mjesto za stajanje: Ako je moguće, razmisli o korištenju stola za stajanje ili radnoj stanici koja ti omogućava da radiš dok stojiš.

Koristi stepenice: Umjesto da koristiš lift, odluči se za stepenice. To je odličan način da se uključiš u fizičku aktivnost tokom dana.

Uključi se u aktivnosti: Pokušaj uključiti fizičku aktivnost u svoju dnevnu rutinu. To može biti šetnja, vožnja bicikla ili čak jednostavno istezanje dok gledaš televiziju.

Započni aktivne hobije: Pronađi hobije koji zahtijevaju pokret, kao što su ples, vrtlarstvo ili bilo koja vrsta sporta.

Za još više sadržaja zaprati nas na Instagramu, Facebooku i TikToku.

© 2024 Ultra Magazin. Sva prava zadržana. Play Team

Uslovi korištenja

Impressum