Ako ti tijelo konstantno pravi “dramatične scene” – od nadutosti i bola do mentalne magle – možda je vrijeme da upoznaš svog saveznika broj jedan u borbi protiv stresa i upala: vagus živac.
Ne, nije to neki novi wellness trend, već najduži moždani živac u tvom tijelu koji povezuje mozak s crijevima i ima zadatak da vodi tvoje tijelo u “chill mode”.
Šta je zapravo vagus živac i zašto je toliko bitan?
Vagus živac (lat. “lutalica”) doslovno luta tvojim tijelom – od mozga do stomaka – i ima prste u svemu: disanju, radu srca, varenju, pa čak i raspoloženju. On je glavni glasnik između mozga i imuniteta, a kada ga aktiviraš, tvoje tijelo dobija poruku da ne mora da paniči. Šta to znači u praksi? Manje upala, bolja probava, manje anksioznosti i generalno – bolji osjećaj u vlastitoj koži.
Iako postoji medicinska procedura poznata kao transkutana aurikularna stimulacija vagusnog živca (da, zvuči ozbiljno), ne moraš ići u kliniku da se povežeš sa svojim nervnim sistemom. Dovoljno je da uvedeš par jednostavnih navika koje ovaj živac voli.
7 super jednostavnih načina da aktiviraš svoj vagus živac
Disanje iz stomaka. Zvuči jednostavno jer jeste. Udahni polako na nos brojeći do 6, izdahni na usta brojeći do 8. Pritom gledaj kako ti se stomak širi i skuplja. Ova vrsta disanja šalje mozgu signal da je sve okej – i smiruje cijeli sistem.
Tuširanje hladnom vodom. Završi tuširanje s 30 sekundi hladne vode. Ili operi lice hladnom vodom kad god osjetiš stres. Hladnoća trenutno stimuliše vagus živac i snižava kortizol (hormon stresa).
Pjevaj, pjevuši, mumlaj. Ne moraš imati glas anđela – dovoljno je da aktiviraš glasne žice. Vibracije tokom pjevanja ili mumlanja direktno stimulišu vagus živac. (Bonus poeni ako to radiš pod tušem.)
Masaža vrata, ušiju i stopala. Nježna masaža, posebno u predjelu vrata i oko ušiju, smiruje nervni sistem. A refleksologija stopala? Nauka kaže da takođe povećava aktivnost vagusnog živca i snižava krvni pritisak.
Meditacija i joga. Zamisli: jedan “ommm” može da ti poboljša raspoloženje, snizi pritisak i poboljša kvalitet sna. Joga i meditacija podižu tzv. “vagalni ton”, što znači da tvoj živac postaje bolji u regulisanju stresa.
Pokret, ali pametan pokret. Trčanje, plivanje, brzo hodanje ili vožnja bicikla pomažu vagusnom živcu da bolje funkcioniše. Endorfini + vagalna stimulacija = top kombinacija za tijelo i um.
Doživi osjećaj divljenja. Kad se povežeš s nečim većim od sebe – šetnja prirodom, gledanje zalaska sunca, slušanje omiljene muzike – aktivira se vagus živac. Osim što se osjećaš bolje, tijelo smanjuje stresne reakcije i upalne procese.
U svijetu punom buke i stresa, tvoj vagus živac ti šapuće: „Udahni. Uspori. Sve je u redu.“ Kad ga aktiviraš, tijelo se opušta, mozak bistri, a imunitet se zahvaljuje. Dakle, sledeći put kad osjetiš da si na ivici – umjesto da posegneš za kofeinom ili stres grickalicama – probaj da pjevušiš, duboko dišeš ili uroniš lice u hladnu vodu.
Zvuči čudno? Možda. Radi? Apsolutno. Tvoje tijelo (i mozak) će ti biti zahvalni.