6.septembra je otvoren 27. Međunarodni sajam knjige u Banjaluci i iako je uvijek pravo vrijeme za kupovinu knjige, sada imamo i izgovor u vidu sajma. Stiže nam jesen koja je godišnje doba udobnosti i opuštanja u vlastitom domu, i uživanja u dobroj knjizi i omiljenom toplom napitku. Ukoliko ne znaš koje naslove da odabereš na ovogodišnjem sajmu, mi ti donosimo nekoliko prijedloga.
Guzelj Jahina “Vozom za Samarkand”
Guzelj Jahina je jedan od najboljih izdanaka savremene ruske književnosti. “Vozom za Samarkand” je njen treći roman. Jahinu krasi jedinstveni stil koji čini da se čitanje pretvori u pravo uživanje u ljepoti riječi. Tematika njenih romana je prošlost Rusije, čime se bavila i u ovom romanu. Voz iz naslova kreće iz grada Kazanj do Samarkanda u vrijeme Ruskog građanskog rata 1923. prevozeći djecu siročad u provincije gdje će imati više hrane i biti zbrinuta.
Delija Ovens “Tamo gde rakovi pevaju”
Svjetski bestseler, roman “Tamo gdje rakovi pevaju”, je ove godine dobio i ekranizaciju, a napokon je izašao i na našem jeziku. U pitanju je triler koji je zaludio svijet i koji ispituje granice istine i laži, dobra i zla. Neukrotiva djevojka Kaja živi sama u kolibi u močvari otuđena od okruženja. Kada lokalci pronađu mrtvo tijelo u močvari, djevojka je prva na listi osumnjičenih.
Isabel Aljende “Tanušna morska latica”
Ovo djelo latinoameričke književnice Isabel Aljende je kritika ocijenila kao njen najbolji roman dosad. Krajem 30- ih godina 20.vijeka dok u Španiji bukti građanski rat, jedan od najpoznatijih čileanskih pjesnika Pablo Neruda, organizuje putovanje brodom za španske izbjeglice koje žele da se nastane u Čileu. Oslanjajući se na istorijske događaje, Aljende piše o životu, ljubavi, prijateljstvu i sudbini ljudi koji će se integrisati u čileansko društvo i obogatiti njegov kulturni život.
Geran Everdal “Lagom”
Filosofija življenja stanovnika skandinavskih zemalja posljednjih godina je izučavana više nego ikad. U skladu s tim je izašla i knjiga “Lagom” koja govori o životu na švedski način. Riječ “lagom” nema svoj ekvivalent na našem jeziku, ali bi se mogla prevesti kao “taman”. U čemu je tajna švedske filosofije lagoma i kako se on primjenjuje u svakodnevnom životu možeš saznati u ovoj knjizi.
Tošikazu Kavaguči “Dok se kafa ne ohladi”
Svjetski bestseler japanskog autora govori o jednom posebnom kafeu u kome likovi mogu ponovo da prožive jedan događaj iz prošlosti. Postoji legenda da iz njega više nikada ne izađu isti. Sve što je potrebno je ući u kafić, sjesti i naručiti kafu i nikako ne dozvoliti da se kafa ohladi. Ovo je knjiga koja tjera na razmišljanje o tome koliko uopšte živimo u sadašnjem trenutku.