Ako patiš od anksioznosti, napada panike ili nesanice, velike su šanse da znaš bezbroj tehnika za smirivanje nervnog sistema. Ali šta ako ti kažemo, da postoji aktivnost za ublažavanje anksioznosti?
U odlomku iz svoje knjige Feel Good Gardening, Claire Stares istražuje jednostavne načine na koje nas provođenje vremena u vrtu može učiniti pozitivnijim ljudima. Aktivnosti na otvorenom dokazano nas čine sretnijima, zahvaljujući bakterijama koje se nalaze u zemljištu koje stvaraju reakciju u tijelu koja proizvodi hormon sreće serotonin.
Zahvaljujući ovom blatu koje podiže raspoloženje, ne čudi što 59% Britanaca vjeruje da je vrtlarstvo efikasan način za poboljšanje njihovog mentalnog zdravlja, prema statistikama brenda odjeće za otvorenom Columbia.

„Vrtlarstvo nudi mnoge mogućnosti da se uključimo u aktivnosti koje mogu preusmjeriti naš mentalni fokus sa podražaja koji izazivaju anksioznost i negativnih misli“, piše Claire. „Ritmični pokreti koji se ponavljaju imaju meditativni efekat, smirujući mozak.
„Zadaci kao što su košenje travnjaka, grabljanje lišća, kopanje, sijanje sjemena i plijevljenje korova mogu umiriti simpatički nervni sistem, koji je odgovoran za pokretanje tjelesnog odgovora bori se ili bježi i, kada je preaktivan, može uzrokovati anksioznost, napade panike i nesanicu, ” ona je rekla.
Takođe se pokazalo da vrtlarstvo povećava alfa valove, moždane valove povezane s odmorom i opuštanjem, i smanjuje beta valove, moždane valove koji se uglavnom javljaju kada smo mentalno budni i fokusirani.
Biraj umirujuće boje
Šema boja vrta zasnovana na umirujućim nijansama zelene, bijele, plave i lavande najlakši je način da stvoriš mirnu oazu, donoseći ravnotežu i pozivajući na unutrašnji mir. Živa paleta crvene, narandžaste, žute i ružičaste može podići raspoloženje, podstičući osjećaj sreće, energije i optimizma.
Razmisli o mirisu cvijeća
Važnost mirisa se često potcjenjuje. Međutim, mnogi mirisi imaju moć promijeniti naše raspoloženje kako bi stvorili osjećaj spokoja, ublažili stres, olakšali nesanicu ili pružili jasnoću i fokus. Kada je u pitanju dizajn vrta za aromaterapiju, prvi korak je razmatranje lokacije. Koristi jako mirisno cvijeće, aromatično bilje i biljke s mirisnim lišćem da okružiš vanjski prostore za sjedenje.
Možeš ih uzgajati i u prozorskim kutijama, tako da će njihov miris nježno dopirati u tvojdom. Ne možeš pogriješiti sa slatkim mirisima poput ruža, jorgovana, jasmina, lavande i mirisnih narcisa.