Trenutno čitaš
Kako ugasiti svog unutrašnjeg kritičara?

Kako ugasiti svog unutrašnjeg kritičara?

osuđivanje

Osuđivanje može ozbiljno uticati na samopouzdanje i pojačati samokritičnost. Kako prekinuti ovu naviku? Možda je u pitanju čista radoznalost, ali možda se povremeno osjećaš loše kada onaj đavolak na tvom ramenu daje cinične komentare.

Ako odlučiš da želiš da smanjiš svoje osuđivačke sklonosti, dobra vijest je: to je moguće. Često to zapravo nije pitanje ličnosti ili karaktera, već naučenog ponašanja i duboko ukorijenjenih obrazaca razmišljanja koje možemo promijeniti. Samo je potrebna praksa.

osuđivanja
@allchloerose

Evo nekoliko savjeta stručnjaka kako da prestaneš da budeš previše kritičan/kritična prema drugima:

Zastani i prepoznaj osuđujuće misli

Osuđivanje drugih često dolazi kao brza i nesvjesna reakcija, poput refleksa na situaciju koja nam se ne dopada. Stručnjaci savjetuju da, umjesto da reaguješ odmah, zastaneš na trenutak i osvijestiš svoje misli. Usporavanje u tom trenutku može ti pomoći da prepoznaš kada se javljaju osuđujuće misli, a ključ je u samoj svijesti o njihovom postojanju, a ne u samokritičnosti zbog toga što ih imaš.

Ne moraš sebe kriviti što imaš takve misli; svi ih povremeno imamo. Poenta je u tome da budemo prisutni i svjesni  onoga što se događa u tvom umu, kako bi mogli da odlučimo da li te misli zaista odražavaju naše vrijednosti ili su samo prolazni impulsi. Samo takva svjesnost može ti pomoći da ih prevaziđeš i zamijeniš pozitivnijim stavom.

osuđivanja
@women_with_style

Zamijeni svaki sud nečim pozitivnijim

Kada prepoznaš da te preplavljuju negativne misli ili kritike prema drugima odmah pokušaj preokrenuti scenario dodavanjem pozitivne note. To znači da, umjesto da se zadržavaš na kritici, pronađeš nešto dobro ili vrijedno pohvale u istoj situaciji. Na primjer, ako se uhvatiš kako se podsmijevaš neznancu zbog neobičnih plesnih pokreta, možeš zastati i pomisliti: „Iako je to bila moja prva reakcija, moram priznati da ta osoba ima hrabrost i slobodu izražavanja koju ja možda nemam.

Poenta nije u tome da ubijediš sebe da je tvoja prva misao bila pogrešna, već da pronađeš ravnotežu između svojih impulsa i svjesnih misli. Razmišljaj o tome kao o vježbi za um. Vremenom, možeš otkriti da te negativni stavovi više ne preuzimaju tako lako, a mozak će postati skloniji pozitivnijem razmišljanju.

osuđivanje
@anettaberi_

Sjeti se da ne znaš cijelu priču

Kada automatski pripisuješ nečije ponašanje njihovom karakteru ili ličnosti, važno je da se sjetiš da često nemamo potpunu sliku o situaciji. Naša prva reakcija može biti da okrivimo druge zbog njihovih postupaka, ali često zaboravljamo da postoje brojni spoljni faktori koji mogu uticati na njihovo ponašanje. Možda su kasnili zbog saobraćajne gužve, lošeg dana ili neočekivanog problema — sve su to razlozi koji nemaju veze sa njihovim karakterom.

Umjesto da odmah doneseš sud, pokušaj da razmisliš o mogućim spoljnim uzrocima koji su mogli uticati na njihovo ponašanje. Kada se nađeš u situaciji da osuđuješ prijatelja zato što je, recimo, zakasnio na sastanak, zastani i razmisli: da li znaš sve okolnosti?

Ovakav pristup ne samo da ublažava tvoje osuđivanje, već ti omogućava da razvijaš više saosjećanja i razumijevanja prema ljudima oko sebe.

Pročitaj

cipele
@sofiamcoelho

Obrati pažnju na trenutke kada si najkritičniji/a

Ako se često zatičeš kako kritikuješ druge i osjećaš se loše zbog toga, važno je da obratiš pažnju na obrasce koji se ponavljaju i razmisliš o mogućim uzrocima tih misli. Možda postoje određene situacije, ljudi ili teme koje posebno aktiviraju tvoje osuđivanje.

Nije neuobičajeno da se osuđivanje pojačava kada se boriš sa sopstvenim emocijama ili problemima. Ako prolaziš kroz period stresa ili se osjećaš anksiozno, tvoja unutrašnja kritika može postati glasnija. Takođe, moguće je da projektuješ svoje unutrašnje nesigurnosti na druge — možda te određene osobine kod drugih podsjećaju na nešto što ne voliš kod sebe.

Razmišljajući o tome, pokušaj da prepoznaš šta izaziva tvoje najkritičnije misli i postavi sebi pitanje: da li te te reakcije vode ka boljoj verziji tebe?

Razumijevanje sopstvenih navika može ti pomoći da izabereš sljedeće korake i možda konačno riješiš taj “kritički” glas u sebi.

Za još više sadržaja zaprati nas na Instagramu, Facebooku i TikToku.

© 2024 Ultra Magazin. Sva prava zadržana. Play Team

Uslovi korištenja

Impressum