Trenutno čitaš
Jednostavna i efikasna fizioterapija kod kuće: Riješi se neugodnog bola u 4 koraka

Jednostavna i efikasna fizioterapija kod kuće: Riješi se neugodnog bola u 4 koraka

fizioterapija

Svima nam se može desiti da zaradimo neku nezgodnu povredu, čak i pri standardim svakodnevnim aktivnostima, koja nas može izbaciti “van stroja” na neko vrijeme, posebno ukoliko nismo dovoljno fizički aktivni i ne održavamo pravilan mišićni tonus i pokretljivost skeletnog sistema.

Vjerovatnoća od povrede dodatno raste kako ulazimo u neke ozbiljnije godine, ili patimo od specifičnog medicinskog stanja, poput osteoporoze, ili diskus hernije. Međutim, to ne znači da i osobe mlađe životne dobi nisu sklone povredama, posebno sportske prirode, koje su obično rezultat prevelikih fizičkih napora, ili nezgodnog kontakta.

Freepik

U slučaju povrede, neophodno je posjetiti svog ljekara i fizioterapeuta, koji će ti dati pravilnu dijagnozu i prepisati adekvatnu terapiju i vježbe.

Međutim, uz adekvatne vježbe i rekvizite, možeš biti sam svoj fizioterapeut, makar kao “prva pomoć” i spasiti se od bola, poboljšati pokretljivost i vratiti se redovnim aktivnostima. Još ako primijeniš adekvatnu masažu na bolno mjesto, očas posla ćeš biti “kao nov/nova”.

Prije nego što započnemo sa kursom samopomoći, hajde da istražimo šta fizioterapeut zapravo radi i kada treba da potražiš pomoć ovog medicinskog stručnjaka.

Koji je zapravo zadatak fizioterapeuta?

Možda je najadekvatnije reći da je fizioterapeut medicinski stručnjak koji pomaže da se krećeš normalno i da se riješiš bola, koji je nastao kao posljedica povrede. Nakon što dijagnostifikuje stanje, upoređivanjem opsega pokreta, sa onim što se smatra “normalnim”, prepisaće ti plan oporavka i potrebnu terapiju.

vježbe
@kayla_itsines

Ukoliko patiš od određene povrede, fizioterapeut će ti pomoći da ublažiš bol i odrediće ti fizikalni tretman, koji ima za cilj da povreda postane prošlost. Na tom putu oporavka, moguće je da poveća intenzitet i vrste vježbi, koje će doprinijeti procesu rehabilitacije.

Kada treba da posetiš fizioterapeuta?

Najjednostavniji odgovor bi glasio – kada osjetiš bol u tijelu koji ti stvara nelagodu, ili smanjuje pokretljivost, a može biti posljedica povrede, ili nekog drugog medicinskog stanja. Na primjer, učiniće čuda da nepravilno držanje, koje je posljedica fizičke neaktivnosti i sedentarnog načina života, postane prošlost.

Treba da znaš da se fizioterapeut bavi različitim vrstama tkiva u ljudskom tijelu, koje uključuju:

  • kosti
  • zglobove
  • mišiće
  • živce
  • tetive
  • ligamente.

Kako izgleda pregled kod fizioterapeuta?

Kada prvi put odeš na pregled, vjerovatno će ti prvo postaviti određena pitanja, kako bi bolje razumio kako je došlo do povrede, ili određenog medicinskog stanja, koje te je “onesposobilo”. Obično koriste svoje ruke i medicinska pomagala, poput elektro i magnetne terapije, kako bi olakšali napetost u tvojim mišićima i tijelu i poboljšali tvoje držanje.

Tvoj fizioterapeut će te uputiti na odgovarajuće vježbe, koje će ti pomoći da smanjiš bol, oporaviš se i vratiš mogućnost pravilnog kretanja i funkcije tijela. Po potrebi, u trapiju može uključiti odgovarajuće medikamente, ukoliko je neophodno.

vježbe
@pamela_rf

4 jednostavne vježbe kojima ćeš pomoći svom tijelu i biti sam svoj fizioterapeut

Naravno, najbolje je konsultovati kvalifikovanog medicinskog stručnjaka ukoliko se povrijediš, kako bi izvršio pravilnu dijagnozu i odredio ti proces oporavka. Međutim, ponekad možeš praktikovati i samopomoć, posebno ukoliko patiš od nekog poznatog hroničnog medicinskog stanja, ili lakše povrede.

U nastavku donosimo četiri jednostavne vježbe, koje svako može da isproba kod kuće.

Odmori se

Ponekad je jedna od najboljih stvari koje možeš učiniti, nakon što se povrijediš, da se jednostavno odmoriš. Iako ponekad mislimo da možemo da stisnemo zube, očvrsnemo i nastavimo sa sa fizičkom aktivnošću, ukoliko ne igraš finale Lige šampiona (a ponekad i tada), obično je dobra ideja da pošteno odmorimo i napravimo pauzu ako dođe do povrede. Naravno, to ne znači da treba da ostaneš u krevetu čitav dan. Dovoljno je da ostanemo aktivni, praktikujući lagane i jednostavne aktivnosti, poput ustajanja sa kauča svakih pola sata. Možda zvuči čudno, ali mirovanje može puno značiti za oporavak, ali to prije svega zavisi od prirode tvoje povrede.

ravan stomak
@pamela_rf

Pošteno istegni zategnute mišiće

Naše tijelo je “dizajnirano” da se kreće, a kretanje drastično poboljšava cirkulaciju i samim time, donosi prijeko potrebne hranljive materije u sve dijelove organizma. Ako se često osjećaš ukočeno prilikom ponavljanja nekih repetitivnih radnji, ili prekomjerne upotrebe određenih dijelova tijela, ponekad je dobro istezanje sve što ti treba.

Kada se istežemo, cilj nije da osetimo bol, već ugodan osjećaj povlačenja ili istezanja mišića, koji se uklještio i stvrdnuo. Zato je bitno da se vježbe istezanja izvode sporim i konrolisanim pokretima, bez naglih trzaja, koji mogu pogoršati povredu. Gledaj da zadržiš tijelo istegnuto 30-ak sekundi, a potom odradi dva ponavljanja. Tvoji mišići će ti biti zahvalni.

Koristi pomoćne “alatke” za vježbanje

Ukoliko nisi u mogućnosti da posjetiš fizioterapeuta, postoji niz spravica koje ti mogu pomoći da se osjećaš bolje i odagnaš bol. Ukoliko osjećaš da su tvoji mišići zategnuti, valjci za masažu učiniće čuda da ih opustiš na pravi način i riješiš se neprijatnog bola. Teniske loptice takođe možeš upotrijebiti za masažu i razbijanje mišićnih čvorova.

Pročitaj
putovanje avionom

Ako ti se pojavio otok, primijeni kesicu smrznutog povrća iz zamrzivača na upaljeno mjesto. Umješne ruke tvog partnera mogu drastično olakšati bol u mišićima, a opuštajuća masaža dodatno će prokrviti tvoje tijelo, pa ćeš se momentalno osjetiti bolje.

jutarnji trening
@pamela_rf

Ojačaj mišiće i otkloni mogućnost buduće povrede

Vježbe koje se primijenjuju u rehabilitaciji često ciljaju specifične mišiće, kako bi poboljšale opštu pokretljivost, a mnogi od njih štite kičmu i donji dio leđa, sa kojim veliki broj ljudi ima problema. Mišići rotatorne manžetne ramena i mišići kičmenog stuba su primjeri “malih” mišića, koji obavljaju izuzetno važan posao.

Treba da se fokusiraš da ojačaš mišiće koji su oslabili, bilo zbog povrede ili nekorišćenja tokom vremena. Neravnoteža između različitih mišićnih grupa može dovesti do nepravilnih obrazaca pokreta, a krajnji rezultat može biti neugodan bol, koji te sprečava da normalno funkcionišeš. Da ojačaš ove grupe mišića, dovoljne su jednostavne vježbe koje ne zahtijevaju glomazne sprave iz teretane ili tegove velike težine.

Bučice male težine, elastične trake, pa čak i pune flašice za vodu pružaju sasvim dovoljan otpor da ojačaju mnoge mišiće, a postoji i mnogo različitih vježbi u kojima koristiš isključivo težinu sopstvenog tijela.

pilates vs joga
Freepik

Svakako da je prva adresa kada doživiš povredu ljekar i fizioterapeut, koji će pravilno procijeniti tvoje stanje i prepisati ti odgovarajuće vježbe i terapiju. Međutim, postoji veliki broj vježbi koje možeš da radiš kod kuće i kroz fitness rutinu značajno unaprijediš svoje zdravstveno stanje.

Zapamti, ti imaš vitalnu ulogu u svom oporavku – niko ne može da vježba umjesto tebe!

Kada prvi put započneš rehabiltaciju, možda ti se učini da tvoj fizioterapeut obavlja većinu posla. Međutim, rad koji uložiš u svoj oporavak obično je čak i važniji da dođeš do trajnih rezultata, boljeg psihofizičkog zdravlja, i zauvijek kažeš zbogom neprijatnoj povredi.

Autor teksta: Velibor Živkov

© 2024 Ultra Magazin. Sva prava zadržana. Play Team

Uslovi korištenja

Impressum