Prije nego što je brujanje motornih vozila postalo muzička podloga za Medinu u Marakešu, postojalo je vrijeme kada su stanovnici i posjetioci hodali tržnicama i čuli nešto sasvim drugo: zvuk ljudi koji pričaju priče.
Poznato u Maroku kao ‘hikayat’, pripovijedanje se tradicionalno njegovalo u zemlji i datira gotovo hiljadu godina unazad. Iako mu je od tada opala popularnost, Međunarodni festival pričanja priča u Marakešu, koji se održava već drugu godinu, ima zadaću da oživi izgubljenu umjetnost pripovijedanja među marokanskom omladinom.
Dio plana za jačanje tradicije je davanje finansijskih podsticaja. Na ovogodišnjem festivalu, čiji je tema bila ‘Glasovi predaka’, svi marokanski pripovjedači bili su plaćeni od strane marakeškog World Storytelling Cafea. Zouhair Khaznaoui, direktor i suosnivač festivala, rekao je za Time Out da je cilj ‘otvaranje radnih mjesta i finansijska podrška’ za mlade marokanske pripovjedače. Međunarodni pripovjedači sami su finansirali svoje putovanje do Marakeša i bili su ugošćeni u lokalnim rijadima.
Festival je dobio podršku i marokanskog kralja Muhameda VI nedelju dana prije početka. Na polovini sedmice, pripovjedači su oborili svjetski rekord.
Međunarodna grupa pripovjedača započela je maraton ‘Hikayathon’ na poznatom trgu Jemma Al Fnaa u Marakešu u 18:47 u srijedu naveče. U kontinuitetu kroz dva dana i dvije noći, maraton je završio u petak u 20:47. Ova 50-satna sesija oborila je prethodni rekord kontinuiranog pripovijedanja, koji je postigao festival u Španiji, u trajanju od 42 sata. Zouhair Khaznaoui je pričao pet sati od 50.
“Marakeš je duhovni dom pripovijedanja i čast nam je održati događaj od tako globalnog značaja u našem gradu”, rekao je Zouhair Khaznaoui za Time Out.
Međunarodni festival pričanja priča u Marakešu održava se u Marakešu svakog februara, iako se ‘hikayat’ može okušati tokom cijele godine u intimnom gradskom kafeu World Storytelling.
Izvor: timeout.com