Trenutno čitaš
Mini vodič kroz piling kože

Mini vodič kroz piling kože

Afrodita - Essence of Nature
Afrodita - Essence of Nature

Nije neka tajna da svi žele blistavu i mekanu kožu. Sa godinama ovo je sve teže postići, jer kako starimo obnavljanje ćelija usporava, a mrtve ćelije kože ostaju dugo na njenoj površini. Dobra vijest je da je pravilna rutina pilinga, jedan od najboljih načina da bezbjedno i efikasno ukloniš sloj mrtve kože i vratiš joj sjaj, ali i poboljšaš njenu teksturu. Ako si spremna da svojoj koži vratiš blistavost, pročitaj u nastavku sve što treba da znaš o tome kako i kada da napraviš piling, koje proizvode da koristiš i koja vrste pilinga odgovaraju tvom tipu kože.

Foto: freepik.com

Zašto je piling važan?

Piling ili eksfolijacija, predstavlja uklanjanje mrtvih površinskih ćelija sa epidermisa- površinskog sloja kože. Zašto se u epidermisu nalazi tako puno slojeva izumrlih ćelija? Zato jer kako stariš, tako tvoja koža sve sporije obnavlja svoje ćelije, što za posljedicu ima beživotan izgled kože sa izraženim nepravilnostima.

Ovim postupkom podstiče se sinteza kolagena, uklanjaju i posvjetljuju hiperpigmentacije i smanjuje vidljivost ožiljka. Pilingom ćeš poboljšati strukturu i tonus tvoje kože i na taj način joj podariti zdraviji izgled sa znatnom manje vidljivim borma i finim linijama. Ako imaš kožu sklonu aknama, piling može pomoći u čišćenju začepljenih pora i minimizirati njihovu veličinu. Takođe, može pomoći da se ožiljci od akni brže regenerišu, tako što ubrzava obnavljanje ćelija kože i stimuliše proizvodnju kolagena.

Kada je tvoja koža prepuna mrtvih ćelija, kozmetički proizvodi za njegu kože možda neće moći da prodru i urade svoj posao. U suštini, piling omogućava da tvoji proizvodi za negu rade efikasnije, odnosno olakšava im da prodru duboko u kožu i tako stvarno naprave razliku.

foto: freepik.com

Vrste pilinga

Postoje dvije vrste pilinga: hemijski i mehanički. Kod mehaničkog pilinga, alat (četkica, rukavica) ili abrazivne čestice pilinga fizički uklanjaju mrtve ćelije sa kože.

S druge strane, hemijski piling ima hemijske sastojke kao što su alfa- ili beta hidroksi kiseline, koje rastvoraju i omekšavaju mrtve ćelije sa površine.

Obe vrste pilinga imaju svoje prednosti i mane, a koji je najbolji metod zavisi od tvojih preferencija, kao i od toga kakvu kožu imaš.

foto: pexels.com

Mehanički piling

Mehanički (fizički) piling koristi čvrste supstance za ručno uklanjanje mrtvih ćelija kože. Jedna metoda uključuje upotrebu tečnosti ili gelova sa granulama mikročestica. U zavisnosti od prirode tih čestica, ovi proizvodi mogu biti blagi ili agresivni. Druga metoda koristi alat za njegu kože kao što su sunđer, peškir, rukavica ili četka.

Problem sa mehaničkim pilingom može nastati ukoliko ga radiš prečesto ili prejako, a kombinovano korištenje obe vrste ovog pilinga, može dovesti do iritacije kože i narušavanja kožne barijere. Zato je zaista važno da ne pretjeruješ i da piling radiš spram potreba svoje kože, njene debljine i osjetljivosti.

Mikročestice, odnosno granule u piling preparatima mogu biti prirodnog ili sintetskog porekla. Takođe, razlikuju se i po veličini. Ukoliko je tvoja koža masnija, onda je deblja i sposobnija da toleriše veće, abrazivnije čestice, kao što su plavac ili kristali magnezijum oksida.

Ali ako je suva i osjetljiva, trebalo bi da koristiš proizvode sa manjim granulama, kao što su kristali rubina i perle jojobe, jer je manja vjerovatnoća da će iritirati, poseći ili ogrebati tvoju kožu.

Određeni sastojci, iako prirodni, možda nisu prikladni za tvoj tip kože. Neki prirodni proizvodi, kao što su usitnjene ljuske oraha, školjke, koštice i semenke mljevenog voća, imaju neravne ivice i nepravilne oblike, koji mogu oštetiti osjetljivu kožu. Najbolji piling je onaj koji efikasno uklanja površinski sloj kože, ali je istovremeno nježan.

 

foto: freepik.com

 

 

Hemijski piling

Hemijski piling koristi ‘hemikalije’ za razbijanje i omekšavanje površinskih ćelija kože. Za razliku od mehaničkog pilinga, rezultati ovog pilinga se ne vide odmah, nego nekon dugoročne primene. Sastojci ovih preparata kidaju veze između izumrlih ćelija na površini kože i na taj način olakšavaju njihovo odvajanje i uklanjanje. Najčešći aktivni sastojci hemijskog pilinga su alfa-hidroksi kiseline (AHA), beta-hidroksi kiseline (BHA) i enzimi.

Alfa hidroksi kiseline (AHA)

Ove kiseline potiče iz prirodnih izvora, kao što su voće, mlijeko ili šećer. Neke od najčešće korišćenih kiselina danas su glikolna (napravljena od šećera),mliječna, mandelična (napravljena od badema) i jabučna kiselina. Sve ove kiseline odličan su izbor ukoliko imaš masnu kožu, hiperpigmentacije, ali i ukoliko želiš anti age tretman. Efekti ovih kiselina zavise od njihove koncentracije i pH vrijednosti (kvalitetan hemijski piling ima pH vrijednosti manju od 4) u preparatu. U koncentraciji do 3% djeluju na površinu kože, a koncentracija do 10% djeluju na dublje slojeve kože. Koncentracije veće od 30% koriste se isključivo u profesionalnim tretmanima lica.

Pročitaj
Swarovski

foto: pexels.com

Beta hidroksi kiseline (BHA)

U odnosu na AHA kisline koje su hidrofilne, ove kiseline su rastvorljive u ulju i zbog toga prodiru i vrše piling u folikulu. Generalno, BHA (najčešći tip je salicilna kiselina) su efikasnije u tretmanu za kožu sklonu aknama. Čiste zapušene pore i djeluju antibakterijski i antiinflamatorno. Pošto prodiru duboko u kožu, imaju i anti age efekat i smanjuju izgled sitnijih bora. Mogu dovesti do isušivanje kože, pa je jako bitno da hidriraš kožu nakon upotrebe ovih kiseline.

Enzimi

Ukoliko imaš veoma osjetljivu kožu, često se preporučuje da potražiš pilinge za lice na bazi enzima. Ovi enzimi potiču iz prirodnog izvora, poput voća, a mogu biti i sintetskog porijekla. Djeluju na isti način kao piling na bazi kiselina, ali mnogo sporijim tempom, tako da omogućava izuzetno bezbjedan i nježan proces pilinga.

Kako da izabereš piling za svoju kožu?

Kao i uvijek manje je više. Cilj nije da dobiješ crvenilo na koži i da oštetitiš kožnu barijeru – već da nježno pomogneš u prirodnom procesu obnavljanje i eksfolijacije kože, tako da tvoje lice zablista. Što se tiče specifičnosti o tome koliko često treba da vršiš i kako da izabereš piling, to zavisi od tipa kože.

  • Osjetljivoj i suvoj koži ne odgovaraju agresivni pilinzi i trebalo bi da budeš izuzetno nježna i koristiš toplu, vlažnu krpu ili rukavicu za mehanički piling ili blagi hemijski piling sa nižim procentom aktivnih sastojaka jednom ili dva puta nedeljno.
  • Masna koža ima veću toleranciju za agresivne mehaničke pilinge. Ukoliko imaš i akne, treba biti pažljiv i ne iritirati kožu dodatno, salicilna kiselina će biti najbolji izbor jer deluju antiinflamatorno. A ako je tvoja koža samo masna bez akni, možeš korsiti AHA kiseline.
  • Normalnoj do kombinovanoj koži, odgovara bilo koja vrste pilinga i možeš koristiti bilo koju od ovih metoda do tri puta nedjeljno.
foto: freepik.com

Mehanički piling

Koristeći čistu četku, rukavicu ili kozmetički preparat sa piling česticama, pomjeraj ih nježnim, kružnim i laganim pokretima oko lica. Isperi lice mlakom vodom, jer lice može da bude iritirano toplom vodom. Osuši lice i nanesi hidratantnu kremu, jer nakon pilinga lice je pomalo isušeno.

Hemijski piling

Preparat hemijskog pilinga nježno nanesi malim, kružnim pokretima na lice nakon čišćenja. Obavezno prati uputstva na pakovanju, koliko dugo treba da sačekaš pre nego što ispereš lice. Ukoliko je u pitanju sredstvo za pranje lica sa piling efektom, lagano isperi lice mlakom vodom. Osuši lice i obavezno nanesi hidratantnu kremu.

Piling lica odličan je dodatak tvojoj rutini njege kože lica, ali samo ukoliko vodiš računa i o ostalim koracima njege poput redovnog čišćenja i hidracije. Kontinuiranom i pažljivm upotrebom pilinga možeš zamijeniti ili makar odložiti odlazak na neke invazivne estetske tretmane.

Autorka teksta: Kristina Blagojević

 

© 2024 Ultra Magazin. Sva prava zadržana. Play Team

Uslovi korištenja

Impressum