U subotu, 17. maja od 18 do 24 časa Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske obilježava Noć muzeja 2025 čija ovogodišnja tema „Budućnost muzeja u zajednicama koje se brzo mijenjaju” naglašava ključnu ulogu muzejskih institucija u pružanju savremenog edukativnog iskustva. Ovogodišnja tema nas poziva da preispitamo ulogu muzeja u kompleksnim društvenim kretanjima, njegovu ulogu u očuvanju kulturne baštine i njegov potencijal da kroz pokretanje važnih društvenih pitanja usmjerava umjetničke tokove.
Tokom ove posebne večeri posjetioci će moći da pogledaju izložbu fotografija „Pitanje pogleda“ slovenačkog umjetnika Jake Babnika.
Program ovogodišnje Noći muzeja započinje u 18 časova na platou ispred Muzeja sa zanimljivim interaktivnim programom za najmlađe – u pitanju je cirkuski umjetnički performans Zvjezdane Dervić, koja nastupa pod imenom Into the silk i koja je poznata po dinamičnoj i vrlo atraktivnoj tehnici izvođenja ove specifične umjetnosti na vertikalnom užetu. Nakon svoje predstave Zvjezdana će prirediti radionicu cirkuskih vještina namijenjenu najmlađoj publici, pod nazivom „Leteći cirkus“ – osmišljena da podstiče kreativnost, samopouzdanje i motorički razvoj kroz igru, pokret i zabavu. Tokom trajanja radionice publika će imati priliku da uživa u zvucima hip-hopa, funka i disko gruva koje će puštati Di-džej Oriđiđi.
U 20 časova biće priređen Razgovor o umjetnosti Jake Babnika i promocija kataloga izložbe „Pitanje pogleda“ na kojem će publika imati priliku da sazna nešto više o savremenoj fotografiji i iz nekoliko perspektiva sagleda njegov umjetnički rad.
Od 21 čas za vas smo pripremili posebnu plesnu radionicu „Movement Factory“ – radionicu za odrasle posvećenu istraživanju pokreta kao sredstva izraza, prisustva i stvaranja. Namijenjena je svima koji žele da prodube odnos sa sopstvenim tijelom i pronađu slobodu u kretanju – bez koreografija, forme i najvažnije, bez pritiska. Uporedo sa radionicom publika će uživati u autentičnom zvuku hip-hopa iz devedesetih i ranih dvijehiljaditih Di-džeja Damira Gredeja poznatijeg kao 1991 No Skool.
Noć muzeja 2025 će završiti fokusom na novi zvuk i novu energiju Di-džej duom Double Groove čiji sastav čine Zijan i AKA Brujo koji njeguju snažan zvuk tehno muzike.
U eri obilježenoj stalnim transformacijama, muzeji su akteri promjena, krećući se dinamičnim krajolikom oblikovanim promjenjivim globalnim događajima i razvojem društvenih potreba, muzeji kroz svoje programe nastoje da odgovore na sve savremene izazove u kulturi i umjetnosti i stvore prostor dijaloga i susreta novih muzeoloških praksi usmjerenih na istraživanje svijeta oko nas.