Kada pričamo o osteoporozi, govorimo o bolesti koja, dok ne uzrokuje prvi prelom, često prolazi nezapaženo – zbog čega jew neki nazivaju „tihi ubica.“ Osteoporoza je stanje koje slabi kosti i smanjuje njihovu gustoću, čineći ih lomljivim i podložnim prelomima, najčešće u predjelima kičme, kuka i zglobova.
Sa godinama, rizik raste, ali uz prave mjere, moguće je sačuvati snagu i zdravlje kostiju tokom cijelog života.
Znakovi na koje treba obratiti pažnju
Iako osteoporoza obično nema simptoma u ranim fazama, neki znakovi mogu upozoriti na slabost kostiju. Gubitak visine, zakrivljeno držanje, bol u leđima i lako lomljivi zglobovi često su među prvim pokazateljima. Ako primijetimo da smo niži nego ranije ili imamo uporne bolove u leđima, to bi mogao biti signal za kompresijske prelome kičme, koji su česti kod osoba s osteoporozom.
Prevencija: Kalcij, vitamin D i vježba
Za zdravlje kostiju ključna su dva hranjiva sastojka – kalcij i vitamin D. Dok kalcij pomaže u jačanju kostiju, vitamin D je odgovoran za apsorpciju kalcija u organizmu. Starije osobe, posebno žene starije od 50 godina, trebale bi osigurati dovoljan unos ovih hranjivih sastojaka. Redovan unos mliječnih proizvoda, soje, zelenog povrća, kao i izlaganje suncu, mogu pomoći u očuvanju zdravlja kostiju.
Uz pravilnu ishranu, vježba je takođe ključna u prevenciji osteoporoze. Trening s utezima, brzo hodanje, trčanje i ples povećavaju gustoću kostiju i smanjuju rizik od preloma. Cilj je barem 30 minuta vježbanja četiri dana u sedmici, što će doprinijeti stabilnosti i fleksibilnosti tijela, posebno za žene koje nakon menopauze gube gustinu kostiju.
Izbjegavanje štetnih navika i prevencija pada
Osim prehrane i vježbanja, važan faktor je i izbjegavanje štetnih navika poput pušenja i prekomjernog konzumiranja alkohola, koji mogu oslabiti kosti. Takođe, trening ravnoteže i strategije prevencije pada ključni su u smanjenju rizika od preloma.
Žene nakon 65. godine trebale bi započeti redovne preglede, a muškarci sa visokim rizikom od osteoporoze, poput onih s dijabetesom, poremećajem upotrebe alkohola ili pušači, takođe bi trebali razmisliti o ranijem skriningu. Gustoća kostiju, rendgenski snimci i detaljna anamneza mogu pomoći u ranom otkrivanju i pravovremenom tretmanu.
Osteoporoza se ne može potpuno izliječiti, ali prilagođen životni stil, pravilna prehrana i fizička aktivnost omogućavaju očuvanje zdravih kostiju i kvaliteta života.
Za još više sadržaja zaprati nas na Instagramu, Facebooku i TikToku.
Izvor: sciencealert.com