Trenutno čitaš
8 najpsihodeličnijih kuća širom svijeta koje vrijedi posjetiti

8 najpsihodeličnijih kuća širom svijeta koje vrijedi posjetiti

Young Lions
Young Lions

Za neke ljude, ove zapanjujuće zgrade koje karakterišu uskovitlani oblici i jarke boje više su od arhitektonskih čuda – one su dom.

Neke, poput Casa Orgánica u Meksiku i The Bloomhouse u Sjedinjenim Državama, svojim se organskim oblinama naslanjaju na pjenušavu estetiku. Druge strukture, kao što su Reversible Destiny Lofts u Japanu i legendarna Casa Batlló Antonija Gaudija u Španiji, imaju kaleidoskopske kvalitete. Ova elegantna prebivališta neki vole, a drugi preziru, iako, bez obzira na sve, obično postaju krunski dragulji u arhitektonskim zbirkama svojih gradova.

U nastavku ti otkrivamo osam najpsihodeličnijih kuća širom svijeta koje svakako vrijedi posjetiti.

El Jardin, Santa Barbara, Kalifornija (dizajnirao Jeff Shelton, 2014)

Arhitekta Jeff Shelton koji nikada nije bio sputan građevinskim propisima, uspio je izgraditi najzabavnije kuće u Santa Barbari dok se i dalje pridržava strogih gradskih špansko-mavarskih estetskih smjernica.

Rezultat su rezidencije poput El Jardina, psihodeličnog pogleda na arhitekturu juga Španije koja se može pohvaliti pogledom na rivijeru Santa Barbara i planine Santa Ynez. Kompletan sa šarenim staklenim detaljima, valovitim gvožđem i pločicama po mjeri, El Jardin je pravi trijumf.

Foto: Stephen Sherrill

Casa Batlló, Barselona, ​​Španija (dizajn Antonija Gaudija, 1904.)

Prvobitno sagrađena 1877, Casa Batlló je 1904. redizajnirana od strane španskog arhitekte Antoni Gaudija – iako njegov čuveni Park Guell i La Sagrada Familia često zasjenjuju ovaj manji dom.

Ipak, jasno je zašto se smatra jednim od Gaudijevih modernističkih remek-djela: sa krivudavim krovom inspirisanim tijelom zmaja, svjetlucavim mozaicima i vitražima, Casa Batlló nije ništa drugo do fantastična. Casa Batlló više nije stambena zgrada, sada je UNESCO-ova svjetska baština i Barselona koju moraš vidjeti.

Foto: Getty Images/Shaun Egan

Hundertwasserhaus, Beč, Austrija (dizajn Friedensreich Hundertwasser, 1985.)

Jedna od najpopularnijih bečkih atrakcija, Hundertwasserhaus je bio prvi arhitektonski poduhvat umjetnika Friedensreicha Hundertwassera.

Uz pomoć arhitekte Josefa Krawine, Hundertwasser je zamislio dom koji je u interakciji s prirodom. Danas je Hundertwasserhaus, prebivalište sastavljeno od kosih linija i sjajnih mozaika, u vlasništvu bečke vlade, koja je odgovorna za iznajmljivanje jedinica. Iako je unutrašnjost nedostupna turistima, bez brige, jer je Hundertwasser muzej udaljen samo nekoliko minuta hoda.

zapanjujuće zgrade
Foto: Getty Images

Casa Orgánica, Meksiko Siti, Meksiko (dizajn Javier Senosiain, 1984.)

Casa Orgánica je zamišljena u umu arhitekte Javiera Senosiaina, koji je nastojao da dizajnira dom koji je sličan prilagođenim strukturama iz ljudske istorije: pećinama, igluima, pa čak i majčinom zagrljaju. Ali kontrast njegovoj ugodnoj, zemljanoj unutrašnjosti je valovita, prelijevajuća plavo-zelena fasada obložena živopisnom bugenvilijom.

Smještena nešto manje od sat vremena izvan Meksiko Sitija, Casa Orgánica je zatvorena za javnost, ali nudi karte za jednosatne ture.

zapanjujuće zgrade
Foto: Courtesy of Casa Orgànica

Palais Bulles, Théoule-sur-Mer, Francuska (dizajnirao Antti Lovag, 1984.)

Dom izgrađen za život na Marsu, nije ni čudo što je modni dizajner iz svemirskog doba Pjer Karden došao da se naseli u Palais Bulles. S pogledom na Kanski zaliv, ovo kuglasto prebivalište je spoj futurizma i organske arhitekture. Danas je ovo zabavno imanje na moru privatizovano mjesto dostupno za iznajmljivanje za sve, od vjenčanja do modnih revija.

Pročitaj

Foto: Getty Images/Eric Robert

El Alto Cholets, El Alto, Bolivija (dizajnirao Freddy Mamani Silvestre, 2005.)

Smješten nedaleko od glavnog grada La Paza, El Alto Cholets Freddyja Mamanija Silvestrea predstavlja melioraciju andske kulture. Ovi živopisni, maksimalistički cholet-i – portmanto od “chalet” i “chola” – odaju počast autohtonom narodu Bolivije i direktnu opoziciju tradicionalnim prigušenim tonovima i izloženom cigli moderne bolivijske arhitekture.

Šole su višenamjenske zgrade, pri čemu se prvi sprat koristi za komercijalna preduzeća, drugi kao prostor za događaje, a treći za stanove.

zapanjujuće zgrade
Foto: Getty Images

Reverzibilni Destiny Lofts, Tokio, Japan (dizajnirao Shusaku Arakawa i Madeline Gins, 2005.)

Inspirisan i posvećen Helen Keller – za koju su dizajneri smatrali da je preokrenula svoju životnu sudbinu – ovaj kondominijumski kompleks ima za cilj da pomogne stanovnicima da ostvare puni potencijal svojih čula zahvaljujući svojim živim bojama i neobičnim oblicima. Srećom, i ti se možeš ušuškati u ovoj trippy odaji za 255 dolara po noći.

zapanjujuće zgrade
Foto: Courtesy of 2005 Estate of Madeline Gins. Reproduced with permission of the Estate of Madeline Gins

Bloomhouse, Austin, Teksas (dizajnirao Dalton Bloom i Charles Harker, 1973.)

Ovaj dom u Austinu, koji su dizajnirala dva studenta arhitekture Univerziteta u Teksasu, oda je harmoničnom odnosu između ljudi i prirode. Obline hipi palate napravljene su od poliuretana i obložene štukaturom kako bi oponašale tok elemenata — osim pravokutnih stražnjih vrata, u cijeloj kući nema ravne linije.

Spašena iz nereda 2017. od strane bivšeg gradonačelnika West Lake Hillsa Davea Clauncha, kući je vraćen stari sjaj. Sada se iznajmljuje za odmor, i ti možeš odsjesti u Bloomhouseu.

zapanjujuće zgrade
Foto: Airbnb

Izvor: architecturaldigest.com

© 2024 Ultra Magazin. Sva prava zadržana. Play Team

Uslovi korištenja

Impressum