Život nas često zatrpa stresom s kojim se mnogi teško nose. Svi događaji koji su izvan naše kontrole doprinijeli su da se poveća broj osoba koji konzumiraju neke od antidepresiva i anksiolitika. Meditacija ima brojne dobrobiti, pa zašto ne pokušati sa njenim praktikovanjem i na taj način smiriti svoj um i tijelo.
Brojni su benefiti meditacije i poznato je da pomaže u smanjenju stresa i tjeskobe, te snižava nivo kortizola, hormona stresa, u tijelu. Takođe je dokazano da poboljšava fokus i koncentraciju trenirajući um da ostane u sadašnjem trenutku i da ga ne ometaju misli ili vanjski podražaji. Praktikovanjem meditacije otključava se i samosvijest, te skreće pažnja na svoje misli, osjećaje i tjelesne senzacije što pomaže u razumijevanju sebe i sopstvenih emocija.
Meditacija poboljšava emocionalno blagostanje smanjujući negativne emocije poput ljutnje, straha i depresije, a povećavajući pozitivne emocije poput sreće, ljubavi i saosjećanja. Takođe, redovna meditacija može poboljšati san opuštanjem tijela i uma, te smanjenjem stresa i tjeskobe.
Dokazano je da meditacija jača imunološki sistem smanjenjem upale i povećanjem aktivnosti prirodnih stanica, koje pomažu u borbi protiv infekcija i stanica raka. Snižava se takođe i krvni pritisak smanjenjem stresa i poboljšanjem cjelokupnog kardiovaskularnog zdravlja.
Poboljšavanjem fokusa meditacijom dolazi do poboljšanja kreativnosti, smanjenjem distrakcija i dovođenjem ima u opuštenije stanje. Ovo su samo neke od mnogih prednosti meditacije. Redovna praksa može pomoći u poboljšanju cjelokupnog fizičkog, mentalnog i emocionalnog blagostanja.
Postoji nekoliko različitih vrsta meditacije, svaka sa svojim jedinstvenim tehnikama i pristupima, a ovo su neke od najčešćih vrsta meditacije:
Meditacija svjesnosti – Ova vrsta meditacije uključuje fokusiranje na sadašnji trenutak, bez prosuđivanja. Obično uključuje obraćanje pažnje na dah ili tjelesne senzacije, te promatranje misli i emocija dok se pojavljuju.
Meditacija ljubavi je vrsta meditacije koja uključuje njegovanje osjećaja ljubavi, ljubaznosti i saosjećanja prema sebi i drugima. Često uključuje ponavljanje fraza ili mantri koje izražavaju te osjećaje.
Transcendentalna meditacija uključuje korištenje mantre ili zvuka za pomoć u fokusiranju uma i postizanju dubokog stanja opuštenosti.
Yoga meditacija je vježbanje yoga položaja (asane), kontrola disanja (pranayama) i meditacija za osnaživanje fizičkog i mentalnog blagostanja.
Vipassana meditacija uključuje razvijanje uvida u prirodu stvarnosti promatranjem tjelesnih senzacija i mentalnih stanja.
Zen meditacija je praktikovanje sjedeće meditacije kako bi se njegovala pažnja i svijest o sadašnjem trenutku.
Ovo su samo neke od mnogih vrsta meditacije koje postoje. Svaka vrsta ima svoje prednosti i mogu je praktikovati osobe različitog životnog doba. Važno je pronaći vrstu meditacije i tehniku koja naviše odgovara određenoj ličnosti, redovno je vježbati i svjedočiti njenim dobrobitima.
Trajanje meditacije razlikuje se od osobe do osobe i zavisi od individualnih preferencija, iskustava i rasporeda. Za početnike se preporučuju kraće seanse i postepeno povećavanje trajanja kako vježbanje postaje ugodnije i prirodnije.
Dosljednost i učestalost važniji su od trajanja jedne sesije. Bolje je redovno meditirati kraće nego povremeno imati duge sesije, a najbolje trajanje meditacije je ono koje se čini ugodnim i održivim za tvoj životni stil i potrebe.
Izvor: boxrox.com