Trenutno čitaš
Piling za kožu glave: Tajna zdravog korijena kose i kako ga napraviti kod kuće?

Piling za kožu glave: Tajna zdravog korijena kose i kako ga napraviti kod kuće?

maska za kosu, njega kose,
Afrodita - Di-Peptide Innovation
Afrodita - Di-Peptide Innovation

Zdravlje kose počinje od korijena, a jedan od najvažnijih koraka u održavanju zdrave kose je pravilna njega kože glave. Iako je često zanemarena, koža glave igra ključnu ulogu u zdravlju naše kose.

Loša cirkulacija, zagađenje, nakupljanje proizvoda za stilizovanje, kao i višak sebuma mogu dovesti do raznih problema poput peruti, svraba, masne kose, pa čak i opadanja. Jedan od efikasnih tretmana koji može učiniti čuda za tvoju kožu glave je piling – eksfolijacija koja ne samo da uklanja mrtve ćelije, već i poboljšava cirkulaciju, čini kožu zdravijom i stvara bolji temelj za rast kose.

Zašto je piling za kožu glave važan?

Piling kože glave ima višestruke koristi. Njegov glavni zadatak je da odstrani mrtve ćelije kože, što pomaže u otčepljivanju pora i omogućava bolju apsorpciju hranljivih sastojaka iz šampona i tretmana za kosu. Takođe, uklanja višak sebuma, što može spriječiti masnu kosu i smanjiti rizik od peruti.

Ovaj tretman poboljšava cirkulaciju u koži glave, što može doprinijeti zdravijem rastu kose. I na kraju, za one koji žive u urbanim sredinama, piling je odličan način da se očisti kosa od nakupljenog zagađenja i ostataka različitih proizvoda za stilizovanje.

Instagram/rotemifergan

Kako napraviti piling za kožu glave kod kuće?

Najbolja stvar kod pilinga za kožu glave je to što ga možeš lako napraviti kod kuće koristeći sastojke koje već imaš u kući. Osim što je efikasan, domaći piling može biti i vrlo ekonomičan. Evo nekoliko jednostavnih i učinkovitih recepata koje možeš isprobati.

Antiinflamatorni piling za kožu glave

Ovaj recept je idealan za one koji pate od peruti, ekcema ili drugih iritacija na koži glave. U posudi pomiješaj kokosovo ulje, koje je poznato po svojim umirujućim svojstvima, sa šećerom, medom, nekoliko kapi eteričnog ulja mente i jabukovim sirćetom. Šećer će blago eksfolirati kožu glave, dok med ima antibakterijska i hidratantna svojstva.

Eterično ulje mente dodatno osvježava i umiruje kožu, dok jabukovo sirće pomaže u borbi protiv peruti. Ipak, oprez sa količinom sirćeta ako imaš osetljivu kožu, jer može izazvati iritaciju. Ovaj piling treba nanijeti prije šamponiranja, a nakon toga temeljno isprati.

mocha mousse boja kose
Instagram/alisontoby

Detox piling za kožu glave

Ako želiš da osvježiš kosu i oslobodiš je od nagomilanih toksina i zagađenja, ovaj detox piling je savršeno rješenje. U šampon sa salicilnom ili glikolnom kiselinom dodaj kašičicu bademovog brašna i nekoliko kapi eteričnog ulja čajevca. Ovaj piling je savršen za dubinsko čišćenje i detoksifikaciju kose i kože glave.

Bademovo brašno je delikatno, ali efikasno, a čajevac ima antiseptička svojstva koja pomažu u uklanjanju bakterija i zagađenja. Nakon korišćenja ovog pilinga, preporučuje se nanijeti hidratantni regenerator na kosu da bi se vratila vlaga i sjaj.

zdravlje crijeva, rozacea
Instagram/ootdmagazine

Delikatan piling za osvježenje kože glave

Ako tvoja koža glave nije sklona iritacijama, ali želiš da je osvježiš i poboljšaš cirkulaciju, ovaj nježni piling će biti savršen. Pomiješaj ovseno brašno sa kašičicom šećera i omiljenim balzamom. Ovseno brašno je poznato po svojim umirujućim svojstvima, dok šećer nježno uklanja mrtve ćelije sa kože glave. Ovaj tretman je odličan za sve koji žele da osvježe kožu glave bez previše agresivnog pilinga, a istovremeno održavaju kosu mekom i hidratizovanom.

Pročitaj
boho chic, mango bluza sa volanima i čipkom

Savjeti za korišćenje pilinga za kožu glave

Ne pretjeruj: Iako je piling izuzetno koristan, ne treba ga koristiti prečesto. Preporučuje se primjena jednom nedjeljno ili prema potrebi. Prekomjerna eksfolijacija može oštetiti kožu glave.

Koristi nježne pokrete: Prilikom masaže pilinga, nježno. Ne trljaj previše agresivno jer to može iritirati kožu.

Testiraj sastojke: Prije nego što naneseš piling na cijeloj kožu glave, testiraj ga na manjoj površini da se uvijeriš da ne izaziva alergijsku reakciju.

Nakon pilinga, obavezno hidriraj kosu: Piling uklanja ne samo mrtve ćelije, već i prirodne ulja sa kože glave, pa je važno koristiti hidratantni šampon i regenerator nakon tretmana.

Prati nas

   

© 2025 Ultra Magazin. Sva prava zadržana. Play Team

Uslovi korištenja

Impressum