Masaža tjemena glave uljima duboko je ukorenjena u rutine njege kose, posebno u kulturama gdje su tradicija i prirodni pristupi ključni za ljepotu. Ali da li je način na koji nanosiš ulje ispravan? Istražili smo savjete stručnjaka i donosimo nekoliko načina kako da izbjegneš uobičajene greške i izvučeš maksimum iz ovog beauty rituala.
Idealna količina ulja
Pravilo “manje je više” itekako važi. Nanošenje prekomijerne količine ulja može začepiti folikule dlake, što dovodi do peruti i opadanja kose.
Izbor ulja
Kvalitet ulja je ključan za postizanje željenih rezultata. Stručnjaci preporučuju ulja koja se lako apsorbuju u vlasi. Na primjer, kokosovo ulje ima 95% triglicerida koje kosa lako upija, što ga čini najboljim izborom. Savjetuje se i upotreba maslinovog (94%) ili suncokretovog ulja (91%) za dubinsku njegu, dok se ricinusovo ulje (15%) preporučuje za specifične tretmane.
Učestalost nanošenja ulja
Koliko često ćemo nanositi ulje to zavisi od tipa kose:
- Suha kosa: Češće nanošenje ulja može pomoći u borbi protiv lomljenja kose.
- Masna kosa: Povremena upotreba ulja je dovoljna.
- Tokom zimskih mjeseci, češće nanošenje može biti korisnije zbog hladnog i suhog vazduha.
Tehnika je bitna
Tradicionalno, nanošenje ulja uključuje snažnu masažu, ali stručnjaci preporučuju drugačiji pristup. Zagrij ulje prije nanošenja i koristi vrhove prstiju za nježnu masažu vlasišta kružnim pokretima. Fokusiraj se na krajeve kose da spriječiš lomljenje i ispucale vrhove.
Pravilno pranje
Ispravno ispiranje ulja je jednako važno kao i njegovo nanošenje. Korišćenje agresivnih šampona može isušiti kosu. Stručnjaci savjetuju:
- Izaberi blage, pročišćavajuće šampone.
- Nemoj preskočiti balzam.
- Nakon pranja, nanesi serum na kosu kada je 50-60% suha da je zaštitiš i da zadrži vlagu.
Uz ove savjete stručnjaka, možeš uživati u zdravijoj, sjajnijoj i negovanijoj kosi.
Naslovna fotografija: anastasia.fth