Trenutno čitaš
Da li prirodni dezodoransi djeluju i kako da napraviš svoj?

Da li prirodni dezodoransi djeluju i kako da napraviš svoj?

prirodni dezodoransi
NLB Banka - Okvir pomoći
NLB Banka - Okvir pomoći

Debata o prirodnim dezodoransima traje već duže vrijeme: da li djeluje? Je li to bolje za naše zdravlje od komercijalnih proizvoda koje nosimo decenijama? Odgovori na sva ova pitanja će varirati u zavisnosti od toga koga pitaš. Međutim, činjenica da komercijalni antiperspiranti sadrže aluminijum je neosporna – i upravo iz tog razloga mnoge žene biraju prirodni put.

Ipak, prelaz s komercijalnih dezodoransa i antiperspiranata na njihove prirodne analoge nije bez izazova; jedan od njih je vrijeme koje je potrebno našem tijelu da se prilagodi jedinstvenoj hemiji proizvoda. Nekima se može činiti da prirodni antiperspirant ne djeluje.

Aluminijum se koristi u većini komercijalnih dezodoransa i antiperspiranta. Djeluje tako što stvara barijeru koja blokira znojne žlijezde kako bi smanjila znojenje i miris, ali mnoge žene postaju alergične ili osjetljive na metal kako stare.

prirodni dezodoransi
Foto: freepik

Prirodni dezodoransi, s druge strane, sadrže sastojke poput tapioke ili kukuruznog skroba koji zapravo upijaju znoj. Kada se prebaciš na prirodne proizvode, može ti se činiti da se više znojiš, ali to je samo zato što ti pore više nisu začepljene. Ipak, našem tijelu će možda trebati samo nekoliko sedmica da se prilagodi promjenama. U međuvremenu, postoji nekoliko jednostavnih strategija koje možeš koristiti da poboljšaš svoj prirodni dezodorans.

Prvo nanesi hamamelis na pazuhe prije dezodoransa. Zašto? Jer hamamelis sadrži polifenole koji sprečavaju proizvodnju bakterija. Hamamelis takođe pomaže u sužavanju pora, tako da proizvode manje znoja.

Takođe možeš pokušati napraviti svoj prirodni dezodorans.

prirodni dezodoransi
Foto: freepik

Postupak: Pomiješaj donje sastojke u tegli sa poklopcem.

  • ¼ šolje sode bikarbone
  • ¼ šolje kukuruznog skroba
  • ⅓ šolje kokosovog ulja
  • 6 do 10 kapi eteričnog ulja mente

Soda bikarbona upija miris; kukuruzni skrob upija višak znoja; ulje mente je antibakterijsko i nudi prijatan miris; a kokosovo ulje je antimikrobno i čini smjesu kremaste konzistencije koja je čvrsta na sobnoj temperaturi.

Pročitaj

Za nanošenje, jednostavno zagrij malu količinu mješavine u rukama dok ne postane tečna i utrljaj ispod ruku.

 

Izvor: firstforwomen.com

© 2024 Ultra Magazin. Sva prava zadržana. Play Team

Uslovi korištenja

Impressum