Trenutno čitaš
Aerial Silk: Svila je nit koja spaja tijelo i umjetnost

Aerial Silk: Svila je nit koja spaja tijelo i umjetnost

aerial silk
Young Lions
Young Lions

Aerial Silk je mjesto gdje svi Banjalučani mogu da postanu akrobate zahvaljujući Zvjezdani Dervić, instruktorki zračne akrobatike, koja je vještinu plesa na svili iz Lombardije donijela u grad na Vrbasu. 

Sa samo tri godine Zvjezdana je iz ljubavi prema akrobatici pobjegla od kuće kako bi se upisala na gimnastiku, a taj osjećaj je kroz godine postajao samo intenzivniji. “Kada sam 2015. godine po prvi put dodirnula svilu, otvorio mi se potpuno novi svijet. Vratila sam se u djetinjstvo i osjetila uzbuđenje koje sam imala zbog gimnastike. Naknadno sam shvatila da pomoću svile mogu da ispričam neku priču, izrazim emociju, da stvaram umjetnost i da je upravo ples na svili moj put.”

Pitali smo je i šta tačno za nju znači ples na svili. “Svila je nit koja spaja tijelo i umjetnost, a ples na svili mogućnost da se izrazim i kreiram nešto novo.”

Iz želje za stvaranjem i osjećajem koji nastaje spajanjem svile, emocije i muzike, rodila se ideja o prvoj školi svile u gradu na Vrbasu. “Presrećna sam što imam čast da budem pokretač ove priče u Banjaluci, za početak u vidu škole i radionica plesa na svili i obruča, a kasnije, ukoliko bude dovoljno zainteresovanih i za druge cirkuske vještine.”

Iako je u svijetu ples na svili prilično popularna i priznata umjetnost, u Bosni i Hercegovini to baš i nije slučaj. “Pored škole Aerial Silk u Banjaluci, postoji i škola svile u Mostaru koju vodi Martina Marić. Mislim da je to sve, bar što se tiče Bosne i Hercegovine. U Srbiji i Hrvatskoj je bavljenje plesom na svili podignuto na neki mnogo viši nivo. U susjednim zemljama postoji dosta organizacija i odličnih festivala poput Cirkobalkana, koji kvalitetom prelazi granice Balkana. Na žalost, još uvijek nemamo škole cirkusa poput onih u Italiji, Belgiji i Francuskoj, ali nadam se da će to uskoro da se promijeni.”

Iako ples na svili izgleda zaista teško, a ponekad čak i nemoguće, svi mogu da ga uz dosta truda i rada savladaju. “Što bolje plešete na svili to će drugima taj ples izgledati lakše. Neke su stvari zaista teške, ja ih treniram godinama i još uvijek ih nisam usavršila, a neke su relativno lagane. Tajna je naći balans između ove dvije. Mnoge figure izgledaju teže nego što to zaista jesu, i zbog toga je bitno imati dobru polaznu tačku za njih. Ja se zaista trudim da svojim lekcijama približim ljude toj osnovi i pravilnoj tehnici izvođenja, jer je to ono što je meni nedostajalo na početku.

Zvjezdana navodi da za prvi trening plesa na svili nije potrebna neka posebna fizička spremnost, već samo želja i spremnost da se proba nešto drugačije i neobično. “Predznanje nije potrebno, jer krećemo od jednostavnih figura i i polako treniramo tijelo. Postepeno se navikamo na visinu, na održavanje ravnoteže i kako da budemo naglavačke, dok u isto vrijeme slušamo muziku.”

Pitali smo je i kako izgleda jedan prosječan trening u školi Aerial Silk. “Jedan trening traje 90 min. Prvo dobro zagrijemo cijelo tijelo, a poseban fokus stavimo na dijelove tijela koje ćemo posebno aktivirati tokom učenja figura. Nakon toga prelazimo na učenje i izvođenje elemenata na svili i na kraju se istežemo. Nekada radimo vježbe za ritam, nekada teatralne vježbe, nekada kretanje u prostoru, balans, nekada radimo koreografije u grupama, a nekad samostalno. U suštini svaki trening je različit.”

Iako pokreti plesa na svili izgledaju kao da su napravljeni isključivo za žensko tijelo, to ne znači da i svi zainteresovani muškarci ne mogu da se okušaju u ovoj umjetnosti. “Za sada su za ples na svili većinom zainteresovane žene, ali to je vjerovatno zbog toga što na našim prostorima on još uvjek nije toliko zastupljen. Drugi razlog što ovaj sport nije zastupljen toliko među muškom publikom su svakako i predrasude. Sljedeća stvar je ipak muška fiziologija. Kako neke osnovne tehnike uključuju i motanje svile oko kukova i nogu, one mogu biti bolne i većina muškaraca zbog toga jednostavno odustane. Mislim da uz prave instruktore ove poteškoće mogu lako biti prevaziđene. Dokaz za to je činjenica da je većina mojih najboljih instruktora muškog pola.”

Sa Zvjezdanom smo razgovarali i o razlozima zbog kojih bi svaki pojedinac trebao početi sa treninzima. “Ples na svili ima mnoge prednosti i prije svega riječ je o treningu za cijelo tijelo. Ali pored jačanja mišića, poboljšava se i fleksibilnost, koordinacija pokreta i osjećaj za ravnotežu. I postoji još jedna stvar… to je radoznalost.”

Ipak, najbolje od svega je da uz dovoljno truda i rada svi možemo plesati na svili i ostvariti svoje cirkuske snove. Potrebno je samo početi, a najbolji način za to je besplatan probni trening kod Zvjezdane. Treninzi se održavaju u sali penjačkog kluba “Extreme”, a svi zainteresovani je mogu kontaktirati putem Instagram stranice Aerial Silk ili na broj telefona 066 383 711.

© 2024 Ultra Magazin. Sva prava zadržana. Play Team

Uslovi korištenja

Impressum