Trenutno čitaš
Kako prepoznati znakove ozbiljnog opadanja kose i kada je vrijeme za brigu?

Kako prepoznati znakove ozbiljnog opadanja kose i kada je vrijeme za brigu?

opadanje kose

U prosjeku gubimo između 100 i 150 dlaka dnevno. Žene sa dugom kosom to više primjećuju po pramenovima koji ostaju u četki, tušu, na jastuku ili ramenima. Dodajmo tome druge faktore poput stresa, određenih lijekova, postporođajnih promjena, bolesti ili niskokaloričnih dijeta, i postaje neophodno prepoznati kada je opadanje kose razlog za zabrinutost.

Primjećivanje znakova opadanja kose može izazvati zabrinutost. Da li je to privremena, normalna pojava, ili je vrijeme da posjetimo ljekara? Iako ne postoji univerzalni odgovor, postoje znaci koji mogu pomoći da se situacija razjasni.

kokosovo ulje
Foto: Pegah Farahmand

Sezonsko opadanje kose je obično intenzivnije tokom pranja kose ili svakodnevnog češljanja. U većini stanja koja uzrokuju opadanje kose, opadanje je sporo i kontinuirano, bez specifičnih trenutaka ili okidača. Drugim riječima, ako kosa više opada tokom određenih aktivnosti, poput pranja, vjerovatno nema razloga za alarm. Ova vrsta opadanja kose, poznata kao telogeni efluvijum, obično je privremena i povlači se sama od sebe, bez liječenja. Drugi oblik povremenog gubitka kose, koji je čest nakon stresnih događaja ili trudnoće (posebno 3 do 4 mjeseca nakon porođaja), takođe je normalan i obično ne zahtijeva medicinsku intervenciju, jer je povezan sa padom nivoa estrogena, što uzrokuje opadanje kose.

Kako znati da li je opadanje kose razlog za zabrinutost?

Ako 2 do 4 mjeseca nakon sezonskog opadanja primjetiš smanjenje gustine kose, kosu koja je tanja i slabija, vrijeme je za zabrinutost i posjetu dermatologu. Ovi znakovi mogu ukazivati na više od samo privremenog gubitka kose i zahtijevaju profesionalnu procjenu.

čičak vikleri
@khushi05k

Drugi znakovi upozorenja:

  • Gubitak kose je praćen gubitkom obrva ili trepavica.
  • Opadanje kose ostavlja kružne tačke na različitim djelovima.
  • Postoji svrab na području gdje se primjećuje manja gustina.
  • Opadanje kose uglavnom pogađa prednju liniju kose.
  • Postoji crvenilo ili upala oko folikula na području gdje se javlja opadanje.
  • Područje gdje je došlo do opadanja kose je dobro ograničeno i izgleda kao ožiljak.

Da li svakodnevno pranje kose može uzrokovati više opadanja?

Kosu treba prati prema individualnim potrebama. Čak i ako vježbaš, pranje kose dva puta dnevno ne predstavlja problem. Neadekvatno pranje kose može imati negativne posljedice. Zanemarivanje pravilne higijene može dovesti do nakupljanja ulja, peruti i ostataka proizvoda, što može oštetiti zdravlje kose.

Pranje uklanja dlake koje su već u procesu opadanja ili koje nisu otpale prethodnih dana, zbog prirodnog trenja prilikom pranja i češljanja. Ovo može učiniti normalno opadanje kose primjetnijim tokom pranja, ali ne ubrzava ili izaziva dodatno opadanje.

Instagram/rotemifergan

Nedostatak određenih vitamina može takođe uzrokovati opadanje kose.

Nedostatak određenih vitamina može doprinjeti opadanju kose. Iako je teško generalizovati, nedostatak hranljivih sastojaka kao što su gvožđe, folna kiselina, biotin, vitamin D, magnezijum i cink često je povezan sa povećanim opadanjem kose. Obezbjeđivanje adekvatnog unosa ovih ključnih vitamina i minerala je ključno za održavanje zdrave kose.

Pročitaj

Ishrana protiv opadanja kose

Ne postoje čudotvorne namirnice ili suplementi, ali održavanje uravnotežene ishrane je ključno za njegu kose i prevenciju njenog opadanja. Važnost konzumiranja gvožđa, koje se nalazi u crvenom mesu, povrću i kostima, kao i cinka, prisutnog u mesu i ribi neophodno je za rast kose. Vitamini A i B takođe igraju vitalnu ulogu, a izbjegavanje ishrane bogate ugljenim hidratima, šećerom, solju i mastima je ključno, jer mogu oslabiti kosu i uzrokovati njeno prorijeđivanje ili lomljivost.

Važnost biotina

Biotin je neophodan za umnožavanje ćelija, a tkiva poput kose i noktiju su značajno pogođena kada ovaj vitamin nedostaje. To je vitalni sastojak u suplementima namijenjenim borbi protiv opadanja kose. Iako se biotin može dobiti iz hrane i crijevne mikrobiote, stres i određeni lijekovi mogu poremetiti njegovu apsorpciju. U takvim slučajevima, suplementi biotina ili vitamina B8 mogu biti korisni.

Za još više sadržaja zaprati nas na Instagramu, Facebooku i TikToku.

© 2024 Ultra Magazin. Sva prava zadržana. Play Team

Uslovi korištenja

Impressum