Bliži se hladniji period i postavljamo pitanje kako pripremiti vozilo za zimu. Svako godišnje doba podrazumijeva kontrolu pojedinih dijelova automobila, kako bi se spriječili dodatni kvarovi ili nezgode na putu. U tekstu ćemo dalje navesti namjenu pojedinih dijelova za koje smo vjerovatno čuli, ali nismo ispitivali njihovu suštinu.
Elektronika i njen značaj
Prva pomisao na prilagođavanje automobila za zimu je svakako zamjena ljetnih guma zimskim. Poznato je da se lanci koriste za nepristupačne prostore, ali pogledajmo druge funkcije vezane za struju i moderne tehnologije. Područje elektronike uključuje niz senzora, koji su međusobno umreženi i imaju svoje značenje u sprečavanju nezgoda na vozilima, ali i sprečavanju mogućih nezgoda, kako pri većim brzinama, tako i u lošijim uslovima na putu. Neki od njih su sistem protiv blokiranja točkova, poznatiji kao ABS senzori, čiji je cilj da spriječe okretanje točka pri kočenju. Njihova funkcija je matematička, po tome što računaju broj okretaja kotača i mogu dalje slati informacije.
Kako je automobil složena mašina, sve funkcionalnosti moraju biti kompaktne. S tim u vezi je i kontrola vazduha u izduvnim kolektorima. Za njihovo mjerenje i omjer odgovorne su lambda sonde, koje povećavaju ili smanjuju količinu ubrizganog goriva ovisno o stanju u kojem se motor nalazi. Drugi važan dio automobila je senzor radilice, čija je uloga da provjeri stanje cilindra motora i dijagnosticiranje kvara ako se otkrije. Stoga je važno da budu ispravni i provjereni od strane stručnjaka, jer u suprotnom mogu poslati pogrešne informacije, što dalje dovodi do kvara motora. Neispravan senzor radilice takođe može uzrokovati njegovo gašenje, što je čest slučaj zimi, a dijagnostika je teža ako se nađemo u području gdje ne možemo brzo pronaći servisera. Drugi kvarovi takođe mogu uzrokovati gašenje automobila, pa je važno provjeriti da li postoji dobar balans mješavine antifriza i vode, kako ne bi došlo do smrzavanja motora.
Kako loši vremenski uslovi utiču na bezbjednu vožnju
Hladne zime sa snijegom i ledom, značajno utiču na vozilo i kada miruje i kada je u vožnji. U stacionarnom stanju idealan scenario bi bio, ako ste u mogućnosti, da držite automobil u garaži i tako spriječite smrzavanje prozora. Mnogi ljudi su svjesni da ovaj problem nije lako riješiti, pa je važno da imate prateću auto kozmetiku i opremu, kao što je metlica za snijeg, kao i sredstvo protiv zaleđivanja, sredstvo protiv magle i strugač za led. Prije zimske sezone, važno je provjeriti ispravnost svih svjetala na automobilu. Magla i snježni nanosi smanjuju vidljivost, a jaka svjetla su veoma bitna, kako noću tako i tokom dana u ovim uslovima. Svjetla su važna i za ostale učesnike u saobraćaju, koji će vas na vrijeme vidjeti i izbjeći potencijalne saobraćajne nesreće.
Svjedoci smo da su zime slabije u posljednjih nekoliko godina nego u prethodnim decenijama. Zime su više maglovite i kišne nego snježne, ali neka vas to ne zavara, jer je ta kombinacija najteža za bezbjedno odvijanje saobraćaja. Razlog tome je što po ledu i snijegu vozači svjesno voze sporije i sigurnije, dok u kišnoj sezoni to nije uvijek slučaj. Stoga morate provjeriti svoje brisače vjetrobrana da vidite da li rade savršeno. Jedan od njihovih najvažnijih segmenata su metlice brisača, koje u slučaju habanja ne mogu dostići količinu padavina.
Zaključak
Uvijek je preporučljivo odvesti auto na pregled prije zimskog perioda, kako bi se provjerio svaki dio. U najgorem slučaju da vam se auto ugasi, morate imati instrumente kao što su sajla za vuču, baterijska lampa. Kako biste spriječili navedene situacije, provjerite sve svoje funkcije i vozite ispravno i sigurno.
Autor teksta: Velibor Živkov