Trenutno čitaš
Imamo odgovore na najguglanija beauty pitanja

Imamo odgovore na najguglanija beauty pitanja

Afrodita - Cherry Blossom
Afrodita - Cherry Blossom

Bilo da si rođena sa karminom u ruci ili samo primjenjuješ osnovne stvari, vjerovatno svakodnevno imaš nekoliko pitanja o ljepoti i njezi u svom životu. „Zašto mi boja kose tako brzo blijedi?“, „Šta je, zaboga, serum?“, „Da li je luksuzna šminka dobra?“—ovo su samo neke koje su se u prošlosti nalazile na listama za pretragu na Google-u. Mislim, oni imaju sve odgovore, zar ne?

Pexels

E, pa ovo su najguglanija beauty pitanja i, konačno, njihov sažet odgovor.

1. Koji je ispravan redoslijed za rutinsku njegu kože?

Ovo bi moglo biti najguglanije pitanje o njezi kože svih vremena. Imamo sve ove proizvode, ali apsolutno nemamo pojma kako ih koristimo u tandemu. Jednostavno rečeno, sve se svodi na debljinu. „Generalno, proizvode je najbolje nanositi rastućim redoslijedom debljine“, rekla je Rachel Maiman, MD, certifikovana kozmetičarka i dermatolog.

Preporučila je da koristimo sredstvo za čišćenje i hidratantnu kremu danju i noću i dodamo SPF – zaštitni faktor na kraju svoje jutarnje rutine. Serum se nanosi nakon čišćenja i prije hidratantne kreme, a ulje i krema za sunčanje uvijek se nanose kao posljednji korak tvoje rutine.

Pexels

2. Šta radi retinol?

Dermatolozi, estetičari, urednici za ljepotu i entuzijasti za njegu kože podjednako se zaklinju: Retinol vam je potreban u vašoj dnevnoj rutini njege kože. Ali zašto? “Retinoidi podstiču sazrijevanje ćelija kože i obnavljanje ćelija, uklanjajući površinsku mrtvu kožu i izravnavajući gornje slojeve ćelija, ostavljajući kožu glatkom, sjajnom i ujednačenom”, rekla je dr. Tsippora Shainhouse, MD, FAAD, certifikovana dermatologinja. To je oblik vitamina A koji eksfolira i obnavlja kožu, što ga čini zlatnim standardom u borbi protiv starenja, akni, hiperpigmentacije i teksture kože.

Ali sve ove magične prednosti dolaze po maloj cijeni. Retinol je pomalo iritantan, pa počni s malom nježnom formulom samo nekoliko dana u sedmici.

Pexels

3. Koja je najbolja linija za njegu kože?

Iako postoje proizvodi za njegu kože koje bi mogli preferirati u odnosu na druge, ne postoji način da se kaže koja je linija ili proizvod „najbolji“. Njega kože je tako lična; ono što tebi odgovara možda neće raditi za druge, ovisno o genetici, tipu kože, preferencijama i problemima s kožom.

4. Kako ošišati kosu kod kuće?

Iako je šišanje kod kuće svakako ekonomičan izbor, nismo baš sigurni da je pametan. Ako imaš mogućnost da odeš u salon, nemoj gubiti vrijeme na uništavanje frizure kod kuće. Međutim, doći će trenutak kada će ti očajnički trebati dotjerivanje i odlazak u salon se jednostavno neće dogoditi.

Ako se šišaš kod kuće, frizeri preporučuju da kosu sušiš fenom dok se potpuno ne osuši. Imaćeš bolju predstavu o svojoj dužini i nećeć slučajno previše skratiti.

Pexels

5. Kako održavati farbanu kosu?

Poznati frizer Michael Dueñas rekao je da prvo obratiš pažnju na to koliko često pereš kosu. Ako je to više od nekoliko puta sedmično, to vjerovatno doprinosi blijeđenju boje kose. Pokušaj da pereš kosu najviše dva ili tri puta sedmično. Jednom sedmično možeš koristiti i balzam za očuvanje boje. Ovo će lagano prefarbati kosu svaki put kada je opereš kako bi izgledala svježa dok ti korijen ne izraste.

Takođe je preporučio korištenje proizvoda sa UV zaštitom, jer sunce može izblijediti boju kose i dovesti do isušivanja.

6. Kako popuniti obrve

Nije tajna da obrve oblikuju lice. Dakle, kada izgledaju dobro, osjećamo se kao milion dolara. Najlakši način da dobiješ savršene obrve je da ih popuniš olovkom.

Pročitaj

U zavisnosti od obrva i nivoa vještine, odaberi da li želiš da popuniš obrve olovkom, pomadom ili puderom. Prema poznatom stručnjaku za obrve Joeyu Healyu, olovka je najlakši način da svojim obrvama na precizan način dodaš poteze poput dlačica, što je dobro za one s rijetkim obrvama ili prazninama koje treba da popune. S druge strane, pomade (gelovi) su odlični su za osobe sa već debelim obrvama koje žele samo zadržati volumen i popuniti sve praznine. Puderi, međutim, daju zaista mekan izgled i popunjavaju rupe i praznine na prirodan način.

Kada odabereš svoj proizvod, uvijek koristi laganu ruku, jer je lako pretjerati sa obrvama. Napravi poteze poput dlačica kako bi tvoje obrve izgledale punije koristeći olovku ili četkicu za obrve umočenu u puder ili pomadu.

Pexels

7. Kako očistiti četkice za šminku?

Čišćenje četkica za šminku može izgledati kao veliki zadatak (i jeste), ali prljave, grube četkice i spužve su jedan od najvećih krivaca za akne i začepljene pore. Olakšaj sebi tako što ćeš jednom sedmično izdvojiti dan za čišćenje četkica.

Stavi sve svoje četke pored lavaboa i lagano ih navlaži, izbjegavajući što je više moguće kvašenje drškica jer to često može dovesti do raspada ljepila u jeftinijim četkama. Sipaj malo sredstva za čišćenje četkica (ili čak šampona za bebe) na dlan i zavrti četkicu nekoliko puta. Nakon što si četkicu dobro očistila, drži je pod vodom da se ispere. Ostavi ih da se osuše preko noći i biće kao nove.

Instagram/desiperkins

8. Kako postići izgled bez šminke?

Izgled “bez šminke” nekako izgleda kao jedan od najkomplikovanijih izgleda za postizanje, ali zapravo je potrebno samo nekoliko jednostavnih koraka (i izostavljanje nekih). Počni s jutarnjom rutinom njege kože kako bi tvoja koža bila dobro pripremljena za šminku. Zatim se fokusiraj na tanke slojeve proizvoda kako bi izbjegla nabore. Ako želiš nijansiranu hidratantnu kremu ili podlogu, može izgledati prirodno ako se nanese u tankom sloju, ali najlakši put je koristiti korektor tamo gdje ti je potreban i pustiti ostatak lica da diše.

Zatim preporučujemo da se odlučiš za kremaste proizvode za ostatak lica. Kremasto rumenilo, bronzer i highlighter će se neprimjetno uklopiti u hidratantnu kremu ili podlogu na tvojoj koži. Na kraju, obavezno pošečljaj obrve gelom kako bi dobila prirodan, gust izgled.

© 2024 Ultra Magazin. Sva prava zadržana. Play Team

Uslovi korištenja

Impressum