Pronaći zabavu u francuskoj prestonici je lako – pronalaženje besplatne zabave zahtijeva malo više truda. Srećom, kada je u pitanju kulturna ponuda, u Parizu ima dovoljno besplatnih muzeja da te zaokupe cijelu sedmicu.
Rasprostranjeni po cijelom gradu, ovih pet muzeja ne samo da će ti uštedjeti ulaznicu, već će u isto tako nevjerovatnim zgradama čuvati nevjerovatne zbirke radova. Od rekonstruisanog ateljea umjetnika do izvanredne gradske opštinske zbirke, u nastavku, Architectural Digest istražuje 5 besplatnih muzeja u Parizu koji su spektakularni.
Muzej Carnavalet
Musée Carnavalet sadrži gotovo 615.000 radova (izloženih u rotaciji), u različitim medijima, uključujući slike, skulpture, namještaj, stolariju, ukrasne predmete, znakove, fotografije i crteže.
Smješten u dvije vile u srcu Le Maraisa, Hôtel Carnavalet i Hôtel Le Peletier de Saint-Fargeau, ovom muzeju posvećenom istoriji Pariza 2021. godine su dali novi život Chatillon Architects i Snøhetta, kao i Nathalie Crinière. —koji je bio odgovoran za dizajn izložbi — da se ponovo osmisli određeni broj prostorija u muzeju kako bi se poboljšalo iskustvo posjetilaca.
Muzej Bourdelle
Muzej Bourdelle kombinuje nekadašnje ateljee iz 19. vijeka u kojima je bio vajar Antoine Bourdelle sa novim dodatkom arhitekte Christiana de Portzamparca. Muzej omogućava posjetiocima da otkriju život i rad umjetnika kroz različite izložbene prostore.
Studio za skulpture – sa ostarjelim parketom, visokim staklenim krovom, raznim štandovima i velikim drvenim stolom na kojem su poredani brojni gipsani odlijevci – ostao je nepromijenjen otkad ga je Bourdelle koristio. Soba odiše privlačnom intimnošću koja je naglašena ambijentom kuće usred vrtova u kojima se mogu naći i druge bronzane skulpture.
Muzej Cernuschi
Otvoren 1898. godine, ovaj muzej je nazvan po svom vlasniku Henriju Cernuschiju. Ekonomista, bankar i kolekcionar, Cernuschi je dao da se izgradi ova vila u srcu Parc Monceaua kako bi smjestio svoju ogromnu kolekciju od skoro 5.000 umjetničkih djela kupljenih tokom njegovih putovanja po Japanu i Kini.
Od tada se muzej proširio kako bi uključio i antičku i savremenu umjetnost; ima i mnogo predmeta iz Vijetnama i Koreje. Iako povremene izložbe često naplaćuju ulaz, stalna izložba je besplatna.
Atelje Brancusi
Mnogi Parižani čak i ne znaju za Atelier Brancusi, iako se nalazi u blizini jednog od najpoznatijih gradskih muzeja, Centra Pompidou (ateljeom takođe upravlja Pompidou). Potpuno slobodan za javnost, prostor okuplja radove rumunskog umjetnika Constantina Brancusija, koji je živio u Parizu od 1904. do 1957. godine.
U njemu se nalazi 137 skulptura, 87 originalnih postolja, 41 crtež, dvije slike i više od 1.600 staklenih fotografskih ploča i originalni otisci.
Umjetnik je 1956. godine sve što je bilo u njegovom ateljeu, uključujući namještaj i alate, zavještao francuskoj vladi, pod uslovom da se rekonstruiše onako kako je bilo u vrijeme njegove smrti. Nakon prve djelimične rekonstitucije 1962. unutar Musée National d’Art Moderne, premješten je u Palais de Tokyo prije nego što se smjestio na svoju sadašnju lokaciju 1977.
Trenutna rekonstrukcija je smještena u zgradi iz iste godine koju je izradio arhitekt Renzo Piano, koji izgleda kao muzejski prostor sa ateljeom umetnutim u njega iza staklenih zidova.
Petit Palais
Petit Palais je izgrađen za Univerzalnu izložbu 1900. godine u isto vrijeme kada i Grand Palais i most Aleksandra III. Petit Palais je bio namijenjen za smještaj gradskih opštinskih zbirki – to jest, djela koja je otkupila i naručila gradska vlada.
Muzej je godinama obogatio svoje zbirke zahvaljujući značajnim zaostavštinama, nabavci studijskih kolekcija i brojnim donacijama poznatih umjetnika poput Henrija Matissea, koji je 1936. godine muzeju ponudio “Tri kupača” Paula Cézannea. Danas Petit Palais posjetiocima nudi široku panoramu francuskih, flamanskih i holandskih slika i dekorativne umjetnosti.
Muzej posjeduje i kolekciju grafičkih umjetnosti koja se sastoji od 18.000 gravura i 9.000 crteža. U njegovoj šarmantnoj ograđenoj bašti nalazi se kafić, a galerije u kojima se nalazi stalna zbirka su besplatne.
Izvor: architecturaldigest.com