Biljka cimeta se vijekovima koristi kao prirodni lijek u ajurvedskoj medicini zbog svojih ljekovitih, protivupalnih svojstava. Ali cimet je više nego začin. Postoji toliko mnogo načina za korištenje cimeta, u rasponu od čišćenja sinusne kongestije do sprječavanja moljaca i još mnogo toga. Evo kako sve možeš koristiti cimet.
Otkrij blistav ten
Cimet pojačava cirkulaciju, pa ako tvoja koža izgleda dosadno i sivo, oživi je maskom za lice napravljenom od hranjivog maslinovog ulja, smeđeg šećera i cimeta koji čisti. Kao i uvijek, obavezno napravi test na koži prije nanošenja kako bi izbjegla potencijalnu iritaciju.
Pomiješaj jednu kašičicu cimeta, jednu kašiku smeđeg šećera i jednu kašiku maslinovog ulja u maloj tegli. Nanesi tanak sloj smjese na lice. Ostavi da odstoji 10 minuta, a zatim isperi toplom vodom. Voila: glatka koža kao u bebe.
Ublaži začepljenost nosa
Budiš se sa začepljenim nosom? Pozovi cimet u pomoć! Da očistiš sinuse, napuni posudu do dvije trećine vodom, a zatim umiješaj jednu kašiku cimeta. Postavi otklopljenu posudu na tihu vatru. Snažan miris otvara nosne prolaze za jasnije disanje, dok para pomaže da se ublaži začepljenost.
Sakrij ureze u drvenom namještaju
Ako primijećuješ ureze na svom starinskom drvenom stoliću za kafu, postoji jedno lako rješenje: pospi veću količinu suvog cimeta na ogrebotinu i utrljaj je. Ostavi da odstoji, a zatim obriši višak. Začin će popuniti praznine na izgrebanoj površini, čineći nesavršenost mnogo manje uočljivom.
Osvježi pseći dah
Voliš kada te tvoj slatki ljubimac pozdravlja poljupcima, ali možeš živjeti i bez psećeg zadaha na licu. Lako rješenje: svaki dan protresi malo cejlonskog cimeta (koji je sladak i netoksičan za životinje) na hranu svog psa. Veterinari preporučuju 1⁄6 kašičice za male pse i 1⁄2 kašičice za veće pse. Cimet sadrži antibakterijska svojstva i ubija klice koje uzrokuju loš zadah.
Zaštiti odjeću od moljaca
Da držiš štetočine podalje od džempera u svom ormaru, pomiješaj jednu do dvije kašike cimeta, pola šolje bibera u zrnu i pola šolje karanfilića. Stavi smjesu u komad tkanine i zaveži gumicom. Stavi vrećicu u svoj ormar. Jak miris će učiniti da odjevni predmeti budu manje privlačni za moljce.
Očisti prljavštinu iz rerne
Prilikom pripreme hrane nešto je kapalo u rerni? Pospi mješavinu jednog dijela cimeta i šest dijelova soli. Začin će poništiti sve mirise, a so upija ulje i vlagu. Kada se rerna ohladi, samo je obriši.
Podstakni rast kose
Nema potrebe za hemijskim tretmanima da bi kosa ponovo izrasla. Umjesto toga, umuti jednu kašičicu cimeta, dvije kašike kokosovog ulja i jedno jaje u činiji. Temeljno osuši kosu peškirom i umasiraj smjesu u vlasište. Pokrij glavu kapom za tuširanje na 20 minuta, a zatim operi šamponom i operi kao i obično. Cimet povećava protok krvi u vlasište, što hrani folikule i podstiče rast. Osim toga, jaje popravlja oštećenja, a kokosovo ulje daje sjaj.
Riješi se biljnih gljivica
Dok zalijevaš lijepe biljke na prozorskoj dasci, primijećuješ bijele, praškaste mrlje na tlu? To je siguran znak nezdravih gljivica. Da ih jednom zauvijek protjeraš, ukloni pljesnivu zemlju i zamijeni je svježom. Zatim pospi cimet na gornji sloj. Budući da je ovaj začin prirodni fungicid, on će ubiti bilo koju zaostalu plijesan bez oštećenja tvoje biljke.
Umiri ispucale usne
Suhe temperature mogu ostaviti usne ispucalima. Za brzo olakšanje, utrljaj kokosovo ulje na dlan i dodaj prstohvat cimeta. Dobro izmiješaj i vrhovima prstiju utrljaj na usne. Antioksidansi u cimetu pomažu u obnavljanju oštećenog tkiva. Uz dosljednu upotrebu, tvoje usne će biti mnogo mekše i zdravije.
Začini svoju kafu
Kada se osjećaš pomalo iscrpljeno, podigni sebi raspoloženje sa malo cimeta. Sipaj ga u šolju kafe ili čaja. Biljna jedinjenja u cimetu pomažu u otklanjanju promjena šećera u krvi koji troše energiju, dok oštar miris cimeta dokazano poboljšava fokus.
Izvor: firstforwomen.com